Boj o Hrad má dalšího kandidáta. Je jím europoslanec za SPD Hynek Blaško

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Blasko Hynek
Zdroj: Tomáš Frait / MAFRA / Profimedia

V březnu roku 2023 skončí mandát současnému prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi. Pomalu se tak začínají hlásit kandidáti, kteří by měli o tento post zájem. Prozatím je posledním z nich generál a poslanec Evropského parlamentu Hynek Blaško.

Boj o Pražský hrad pomalu začíná. Zájem vykonávat od roku 2023 funkci prezidenta potvrdilo podle deníku E15 už nyní 18 osobností. Patří mezi ně například generál ve výslužbě Petr Pavel, předseda odborů Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček či Jaromír Soukup a také dva senátoři — Pavel Fischer a Marek Hilšer. Ti kandidovali i v posledních prezidentských volbách.

Hojně se také diskutuje o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, o senátorce Miroslavě Němcové či o umělci a aktivistovi Michaelu Kocábovi. Nikdo z nich svou kandidaturu ale oficiálně nepotvrdil.

Kandiduje na základě výzvy okolí

Zatím posledním potvrzeným uchazečem je generál Armády ČR v záloze Hynek Blaško, který momentálně vykonává funkci poslance Evropského parlamentu. Svou kandidaturu oznámil v pátek na svém facebookovém účtu, kam přidal také průvodní video.

„Vážené dámy, vážení pánové, vážení podporovatelé a vážení příznivci, mnoho z vás mi hodilo rukavici, a vyzvalo mě tak k akci. Rukavici přijímám jako výraz vaší vůle, abych se ucházel o nejčestnější a nejprestižnější pozici v České republice,“ začíná své video nový kandidát.

Jak dále informuje, právě také začíná se sběrem podpisů na svou petiční listinu. Aby se mohl ucházet v boji o prezidentské křeslo, musí jich sesbírat minimálně padesát tisíc.

Má bohatou politickou minulost

Hynek Blaško se narodil v Praze a vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska a také Vojenskou akademii v Brně. V roce 2006 byl jmenován do hodnosti generálmajora.

V letech 1981 až 1989 byl Blaško členem Komunistické strany Československa (KSČ). V roce 2016 kandidoval jako nestraník za Stranu Práv občanů — Zemanovci (SPO). Od roku 2018 je členem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Za poslední zmíněnou stranu byl v roce 2019 zvolen do Evropského parlamentu, když díky preferenčním hlasům přeskočil lídra kandidátky Ivana Davida.

Podle některých je konspirátor a dezinformátor

Už od počátku jeho působení v tomto hnutí měl potíže s jeho předsedou Tomiem Okamurou. Před koncem loňského roku dokonce obvinil hnutí z toho, že jej záměrně nepozvalo na konferenci, kde se volil nový předseda. Tím mu bylo podle něj de facto zabráněno se do klání o prvního muže SPD zapojit.

Hynek Blaško je relativně kontroverzní osobnost i mimo SPD. Často působí na webech, které jsou označovány jako dezinformační, kde šíří proruské konspirace. Na začátku května se zúčastnil demonstrace, kde promluvil tom, že by se na Ukrajinu neměly dodávat zbraně a konflikt by se měl vyřešit mírovými jednáními s Ruskem.

Zdroj: ČT24, E15, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články