Srpnový prezidentský model Median ukázal silný nárůst hlasů u Danuše Nerudové

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Danuse Nerudova
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia'

Agentura Median i nadále pokračuje ve sledování prezidentských voleb a zveřejnila aktuální volební model. Na prvním místě mezi preferencemi stále zůstává Andrej Babiš následovaný Petrem Pavlem. Oproti minulému modelu však výrazně vzrostla podpora Danuše Nerudové.

Srpnový volební model vychází z dat získaných od 1 003 respondentů ve dnech od 1. do 31. srpna 2022.

První kolo Babiš, druhé kolo Pavel

Stejně jako v předchozích modelech má v prvním kole i nadále největší podporu Andrej Babiš, který by získal 23,5 % hlasů, což je však o 2 % méně než v předchozím modelu. Na druhém místě se také nic nemění a i nadále patří Petru Pavlovi, který získal 22 % hlasů.

V hypotetickém druhém kole mezi těmito kandidáty by pak zvítězil Pavel s významným náskokem 58 % hlasů.

Na třetím místě by v prvním kole skončila Danuše Nerudová, která se svými 11,5 % zaznamenala výrazný nárůst (v červenci měla 7,5 %) a nechala tak za sebou dalšího kandidáta Josefa Středulu se 7,5 %. Na čtvrtém místě skončili Marek Hilšer a Pavel Fischer, kteří oba obdrželi 6,5 % hlasů.

„Nejvyšší volební potenciál pro první kolo volby má Petr Pavel (34,5 %). Druhý nejvyšší potenciál má Andrej Babiš (31 %), který má ovšem nejvyšší volební jádro (15 %). Dále mají nejvyšší volební potenciály Pavel Fischer (21 %), Danuše Nerudová (19,5 %), Marek Hilšer (19 %) a Josef Středula (12,5 %),“ uvádí zpráva.

Agentura dále uvádí, že 49,7 % oslovených respondentů si je jisto svou účastí, ale nejsou si jisti tím, koho budou volit.

„Vzhledem k nezakotvenosti voličů není zatím vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností má šanci výrazně zasáhnout do boje o prezidentské křeslo,“ dodávají autoři modelu.

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna.

Kandidáti sbírají podpisy

Kandidáti zatím pokračují ve svých prezidentských kampaních. Danuše Nerudová aktuálně sbírá potřebné podpisy občanů, aby se mohla oficiálně prezidentských voleb účastnit.

Její twitter je velmi aktivní a zejména se vyjadřuje k aktuálnímu dění, ale i třeba k současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, kterého označila za „prezidenta horních deseti kamarádů“.

Druhý kandidát Petr Pavel pokračuje s objížděním Česka a sbíráním potřebných podpisů. I on svá videa a příspěvky aktuálně zaměřuje na největší současný problém, kterým jsou ceny energií a s nimi související drahota.

Favorit prvního kola prezidentských voleb, Andrej Babiš, jako jediný zatím svou kandidaturu oficiálně nepotvrdil. Aktuálně se tedy věnuje spíše komunálním volbám a probíhajícímu soudnímu jednání v kauze Čapí hnízdo.

I Babiš se vyjadřuje k aktuální situaci, akorát tak činí z jiné pozice než jeho protikandidáti. Ti na rozdíl od něj totiž nepůsobí jako poslanci.

Zdroj: Median, Twitter Nerudová, Twitter Pavel, Facebook Babiš, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články