Hypotetické druhé kolo prezidentských voleb by dle agentury Median vyhrál Petr Pavel

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

Agentura Median ve svém červencovém modelu zveřejnila výsledky prezidentských voleb. Dle nich na prvním místě stále zůstává Andrej Babiš následovaný Petrem Pavlem. O třetí místo se pak nově dělí Danuše Nerudová s Markem Hilšerem.

Průzkum probíhal v rozmezí 24. června až 5. srpna 2022 a zúčastnilo se ho 1 002 respondentů starších 18 let.

Druhé kolo by vyhrál Pavel

Aktuální model odpovídá výsledkům předchozích modelů a první kolo by dle něj vyhrál Andrej Babiš s 25,5 %. Na druhém místě zůstává Petr Pavel s 21 % následovaný Markem Hilšerem a Danuší Nerudovou, kteří oba shodně získali 7,5 %. Na pátém místě skončil Josef Středula se 7 %.

Do druhého kola by se tak dostali Babiš a Pavel. V něm by Babiš získal 40,5 % a vyhrál by Pavel se ziskem 59,5 %.

Jedná se o významný rozdíl. Jak připomíná server Novinky, tak Miloš Zeman porazil v roce 2013 Karla Schwarzenberga v poměru 54,8 ku 45,2 procenta a v roce 2018 Jiřího Drahoše v poměru 51,4 ku 48,6 procenta.

„Téměř čtvrtina respondentů si ale není jista, koho a zda by v druhém kole volila,“ upozorňují autoři výzkumu.

Výsledky tak odpovídají i aktuálním výsledkům agentury STEM/MARK, dle kterých by Babiš v druhém kole získal 30 % hlasů a vyhrál by Pavel se 45 %.

„Nejvyšší volební potenciál pro první kolo volby má Petr Pavel (34,4 %). Druhý nejvyšší potenciál má Andrej Babiš (33,5 %), který má ovšem nejvyšší volební jádro (19 %). Dále mají nejvyšší potenciál Pavel Fischer (21,1 %), Marek Hilšer (19,1 %), Danuše Nerudová (17,5 %), Josef Středula (15,5 %) a Miroslava Němcová (15,4 %),“ uvádí dále agentura.

Do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola pouze tehdy, pokud prezident nevzejde už z výsledků prvního kola. V prvním kole by prezidentem byl zvolen kandidát, který by získal nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů.

Co se týče volební účasti, ta se oproti červnu zvýšila na 62,5 %. Ale jak agentura upozorňuje, tak tato čísla bývají většinou vyšší než skutečná účast.

„Ještě nejsem úplně rozhodnutá, ale nejspíše budu volit generála Pavla, působí na mě jako slušný člověk. Ale ještě si stále nejsem jistá,“ řekla pro Přehledně 24 pečovatelka z Písku.

Kompletní tiskovou zprávu naleznete na webových stánkách agentury.

Ani jeden z favoritů kandidaturu nepotvrdil

I přesto, že jsou Babiš a Pavel favority prezidentských voleb, ani jeden kandidaturu nepotvrdil.

Pavel deklaroval, že ji potvrdí v září a prozatím sbírá podpisy a je velmi aktivní na sociálních sítích.

Babiš se dle svých slov rozhodne nejdříve v říjnu a případně by nešel cestou sbírání podpisů, ale obrátil by se na poslance či senátory.

Oproti nim potvrdili kandidaturu osobnosti figurující ve výsledcích průzkumu jako Marek Hilšer, Danuše Nerudová či Josef Středula. Jiní zatím kandidaturu nevyloučili, ale kampaň nevedou. Jsou to například Pavel Fischer nebo Miroslava Němcová.

Mezním termínem pro předložení podpisů je 8. listopad. Do té doby musí kandidáti odevzdat buď 50 tisíc podpisů od občanů, 20 podpisů od poslanců nebo 10 podpisů od senátorů, aby splnili podmínky kandidatury.

Zdroj: Median, Novinky, Přehledně 24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články