Prezident Miloš Zeman podepsal devět zákonů včetně omezení plastových výrobků či novely o evidenci skutečných majitelů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman podepsal 16. srpna devět zákonů. Jednalo se například o zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, zákon o skutečných majitelích či zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek.

O podepsání všech zákonů včetně výpisu jednotlivých zákonů informoval na webových stránkách Pražského hradu mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Zákaz výroby a prodeje plastových výrobků

Česká republika postupuje schválením zákona v souladu s předpisy Evropské unie a do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových výrobků.

Zákon se dotkne zejména jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček. Zákaz výroby těchto produktů začne platit prvním dnem druhého kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zákon již v červenci odhlasovala Poslanecká sněmovna a v srpnu ho schválil i Senát, jak jsme psali zde. „Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů,“ uvedla Sněmovna při schvalování.

Zákaz vychází zejména z toho, že k těmto jednorázovým výrobkům již existují jiné, k životnímu prostředí šetrnější alternativy.

Kromě zákazu prodeje a výroby zákon také stanovuje povinnost, aby výrobci vyráběli od roku 2025 plastové láhve z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu a od roku 2030 již tento podíl bude muset být 30 %.

Omezení filmových pobídek

Za účelem regulace sdílení videonahrávek na platformách, jakými je například YouTube, bylo také schváleno omezení financí pro filmové pobídky. Žadatelé si tak nyní budou moci požádat maximálně o 150 milionu korun na rok.

Novela se zaměřuje zejména na platformy, které sdílí videonahrávky a na které se dosud nevztahovala žádná regulace. Na základě novely bude muset poskytovatel platformy oznámit své provozování vysílací radě a bude zodpovědný za obsah sdílených pořadů.

Cílem této regulace má být zejména ochrana před nevhodnými násilnickými obsahy a k ochraně nezletilých, kteří platformy sledují.

Omezení filmových pobídek, které prosadil ministr kultury Martin Baxa, má dle něj vést ke zlepšení přístupu k pobídkám pro české producenty. Současně však na konci července právě ministr Baxa informoval veřejnost o tom, že se vláda dohodla na navýšení finanční podpory o dalších 570 milionů korun. Stalo se tak po jednání zástupců Asociace producentů v audiovizi (APA), ministerstva kultury a ministerstva financí.

Evidence skutečných majitelů

Dalším podepsaným zákonem je pak vymezení skutečných majitelů v zákoně. Zákon se rozšíří o subjekty, které doposud měly výjimku. Jedná se tak například o církev, politické strany a hnutí či zaměstnavatelské organizace.

„Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje,“ je uvedeno podle ČTK ve zdůvodnění novely zákona.

V rámci novely se také upravuje dálkový přístup do evidence skutečných majitelů, který bude sloužit zejména poskytovatelům dotací. Ti se tak bez spolupráce s žadateli dostanou k potřebným informacím.

Zdroj: Pražský hrad, Poslanecká sněmovna ČR, ČTK, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články