Filmové pobídky dostanou od státu více peněz, rozhodla minulý týden vláda

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
baxa_mk
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Čtvrteční brífing, na kterém jednali zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA), ministerstva kultury a ministerstva financí, přinesl navýšení státního rozpočtu, píše web ČT24. Přidáno dostanou filmaři skrze filmové pobídky. Vláda počítá s jejich podporou i na následující dva roky.

Pobídky pro filmovou a televizní produkci existují ve většině evropských zemích i v Austrálii, USA nebo Kanadě. V Čechách byly tyto pobídky zavedeny v roce 2010 jako snaha navrátit českému filmovému průmyslu a kinematografii konkurenceschopnost v evropském a mezinárodním měřítku, vysvětluje web Czech Film Commission.

Tyto pobídky mají v České republice formu vratky ve výši až 20 % tzv. uznatelných nákladů utracených při audiovizuální produkci, ovšem každá země, která filmové pobídky poskytuje, může mít své vlastní podmínky a formy.

Systém pobídek funguje dlouho a dle ministra není aktuální

Tento program navrhlo ministerstvo kultury a nově je spravovaný Státním fondem kinematografie. Na letošní rok bylo ve státním rozpočtu na filmové pobídky vyhrazeno 800 milionů korun. Ovšem novela státního rozpočtu 2022 přišla s navýšením finanční podpory o dalších 570 milionů korun, uvedlo na svých stránkách Ministerstvo kultury ČR (MKČR).

„Systém filmových pobídek, jak jsme je znali doposud, se v posledních letech přežil. Požadavky zahraničních produkcí v průběhu času strmě stoupaly, audiovizuální trh prošel dramatickými změnami. A místo toho, aby minulé vlády řešily zvyšující se zájem produkcí systematicky, dosypávaly do systému oproti plánovanému rozpočtu peníze navíc podle momentálního rozhodnutí. Systém se tak stal naprosto nepředvídatelným,“ vysvětluje na webu MKČR ministr kultury Martin Baxa.

Následně se o radost z jednání podělil na svém twitteru:

„Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu,“ cituje prohlášení předsedy Asociace producentů v audiovizi (APA) Vratislava Šlajera web MediaGuru.

„Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet,“ doplnil podle webu Šlajer.

Stát finančně pomůže i další roky

Dle ministra kultury Martina Baxy je třeba filmové pobídky řešit systematicky. Nyní se jedná o každoročním navýšení objemu financí o 570 milionů korun a do konce roku by měla vstoupit v účinnost novela zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Ta přinese do systému limit 150 milionů korun pobídky na jeden projekt, uvádí web MKČR.

Následně je v plánu se dle Baxy zaměřit na rozsáhlou novelu zákona o audiovizi. Dle jeho vyjádření na zákonu již ministerstvo kultury začalo pracovat.

Zdroj: Czech Film Commission, Ministerstvo kultury ČR, Twitter, MediaGuru, ČT24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články