Legendární multižánrový festival Povaleč tento rok již pošestnácté! Opět pod otevřeným nebem ve Valči

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
povalec_festival
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Po covidových restrikcích se opět vrací festival Povaleč v původní podobě. Pod otevřeným nebem na stagích zámeckého areálu města Valeč se během tří dnů opět rozezní hudba.

Letošní již 16. ročník se koná ve dnech 4.–6. srpna a po loňském ročníku je plně bez restrikcí. Loni byl kvůli pandemii nemoci covid-19 barokní areál zámku oplocen, počet návštěvníků byl omezen a také docházelo k masovým kontrolám při vstupu. Každý návštěvník se musel prokázat řádně ukončeným očkováním, negativním testem nebo certifikátem o prodělané nemoci covid-19.

Nyní se ovšem pořadatelé těší na uvolněný Povaleč tak, jak ho mají všichni nejraději!

Festival Povaleč se poprvé konal v roce 2006 a od té doby se řady jeho fanoušků i vystupujících stále rozrůstají. Multižánrový hudební festival nezapomíná ani na klasickou hudbu. V roce 2018 zde například provedli operní inscenaci Rusalka mladí umělci ze spolku Run OpeRun. Pod širým nebem z kulis z místního letohrádku uvedli českou operu v hororovém podání.

Klasická hudba na Povalči

„Jsem moc ráda, že se festival Povaleč může vrátit ke své pověstné uvolněné atmosféře. Pořadatelé si dali za cíl zpestřit kulturní prostředí okolí Karlových Varů a nezapomínají při tom ani na vážnou hudbu a dávají prostor mladým umělcům napříč hudebními žánry,“ uvedla pro Přehledně24 tehdejší účinkující ze souboru Run OpeRun Veronika Holcová.

„Spolek Run OpeRun se snaží přiblížit operu lidem, kterým je tento žánr naprosto cizí. Uvedení Rusalky bylo v roce 2018 pro veřejnost velkým překvapením, ale dočkala se velmi kladných ohlasů a mě velmi těší, že klasické hudbě je věnován prostor i v letošním ročníku,“ doplnila Holcová.

Velmi pestrý program

Na programu letošního festivalu je kromě hudby také divadlo, sportovní akce, výtvarné instalace, kreativní dílny nebo promítání filmů. „Člověk si může vybrat z velmi širokého spektra věcí, které může dělat. Nebo nemusí dělat vůbec nic. Má svobodu si vybrat,“ uvádí pro Český Rozhlas Vltava široký výčet aktivit ředitelka festivalu Sára Jungwirthová.

Hlavními hudebními hvězdami letošního Povalče jsou mimo jiné slovenská skupina Katarzia, raper Hugo Toxxx, DJ Akira, country kapela Frankie & the Deadbeats a mnoho dalších! A nebude chybět ani dostatek dobrého jídla a pití po celou dobu trvání multižánrového festivalu Povaleč.

Zdroj: Povaleč, Twitter, Český Rozhlas Vltava, Run OpeRun, Přehledně24

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články