Festival Knižní lázně proběhne již tento víkend. Třetí ročník se bude konat v Mariánských lázních

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
marianske_lazne
Zdroj: Shutterstock

Snaha o rozšíření nabídky kulturních akcí v západočeském regionu, zvýšení povědomí o aktuální české knižní produkci malých nakladatelů a podpora četby a duševního zdraví. Tak se prezentují Knižní lázně. Nebude ale nouze ani o koncerty a doprovodné programy. Letošní novinkou je Knižní jarmark.

Festival malých nakladatelů a knihkupců založila Klára Khine v roce 2020 jako reakci na první vlnu pandemie covidu-19, kdy se malí nakladatelé ocitli ve složité situaci především z ekonomických důvodů. Setkání malých nakladatelů a knihkupců se čtenáři se koná tradičně v létě v Mariánských lázních. Letos akce proběhne na hlavní kolonádě Maxima Gorkého v centru města.

„Cílem je poukázat na blahodárný vliv četby na duševní zdraví, navíc ve zdravém prostředí lázní. Do soutěže organizované společně s Institutem lázeňství a balneologie se letos přihlásilo na 150 zájemců,“ uvádí v tiskové zprávě Martina Chvojka Reková. Výherce dostane týdenní pobyt v místním hotelu Hvězda společnosti Ensana Health Spa hotel.

Slavní ambasadoři

Letošní ročník se role ambasadorů festivalu ujmou spisovatel Marek Šindelka, libretista a tvůrce komiksů Vojtěch Mašek a herečka Antonie Formanová. Dále se festivalu zúčastní básník Radek Malý či moderátor Jakub Pavlovský.

„Porozumění či snahu o něj považujeme za předpoklad ke komunikaci, velmi si vážíme práce překladatelů, kteří nám právě k porozumění výrazně pomáhají. Účast překladatelky a slavistky Leny Dorn na letošních Knižních lázních zapadá do našeho letošního konceptu akce, kterou pořádáme ve znamení porozumění, respektu a obdivu k rozmanitosti,“ přibližuje v tiskové zprávě organizátorka a zakladatelka akce Klára Khine.

Doprovodný program včetně Pecha Kucha Night

Nově se účastníci mohou těšit na Knižní jarmark, dále na autorská čtení, odborné diskuze, představení současné knižní tvorby, autogramiády, ale i workshopy pro dospělé i děti, koncerty a divadlo. Velkou novinkou programu je Letní škola psaní. Její součástí budou workshopy Autorská laboratoř nebo Jak dostat rukopis do nakladatelství.

Součástí programu bude i kultovní Pecha Kucha Night s osobnostmi z knižního světa. Pecha Kucha (výslovnost Peča Kuča) je japonský projekt, jehož záměrem je vytvořit prostor pro vzájemné setkávání lidí. Poprvé bylo uspořádání v roce 2003 v Tokiu pro všechny, kteří se zabývají architekturou. Odtud se setkání Pecha Kucha rozšířilo do dalších zemí světa a v České republice se koná od roku 2007.

Dále jsou na programu koncerty, divadelní představení a organizátoři nezapomínají ani na nejmenší čtenáře. Pro děti budou připraveny různé tvořivé dílny a další zábava.

Zdroj: Knižní lázně, Pecha Kucha

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články