Vláda zastropovala ceny energií na celou spotřebu, menším a středním podnikům na 80 %. Hledá řešení pro velké firmy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada
Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Vláda schválila nařízení o zastropování cen elektřiny a plynu. Ve středu odpoledne stanovila jejich maximální výši, která by měla platit pro celý příští rok. Změny se v zálohách za elektřinu projeví už v listopadu, uvádí Česká televize.

„Schválili jsme nařízení vlády o zastropování cen. Půjde o šest korun za kilowatthodinu, za plyn tři koruny včetně daně z přidané hodnoty. Týká se to všech domácností, živnostníků i firem,“ sdělil podle CNN Prima NEWS premiér.

„Zastropování elektřiny se týká všech domácností, živnostníků, veřejných institucí a firem s odběrem na síti nízkého napětí, a to v plné výši. Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít zastropováno osmdesát procent nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech,“ píše se na webu vlády.

„U plynu se zastropování týká také všech domácností, poskytovatelů veřejných služeb a všech malých a středních podniků do limitu spotřeby 4 200 megawatthodin, což je rozšíření oproti původnímu návrhu 630 megawatthodin,“ doplnil premiér Petr Fiala.

Pomůžeme domácnostem i podnikatelům

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jsou nové změny navrženy tak, aby pomáhaly šetřit úplně všem.

„Navrhovaná úprava má zajistit pomoc s vysokými cenami elektřiny a plynu nejen domácnostem, ale také malým a středním podnikatelům, vládním institucím, školám, poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, provozovatelům městské hromadné dopravy a dalším subjektům uvedeným v nařízení vlády,“ řekl podle Seznam Zpráv.

Strop se bude vztahovat také na plyn pro teplárny. „Vláda zároveň pracuje na zajištění notifikace pomoci pro tento sektor u Evropské komise, a když se to podaří, bude zdražení ještě menší. Se zástupci tepláren jednáme průběžně,“ uvedl Síkela.

Pomoc pro největší podniky

Vláda si podle Petra Fialy uvědomuje, že řešení celé situace není zdaleka u konce. Nadále přemýšlí o dalších krocích, kterými by občanům ČR pomohla, nyní se soustředí ale hlavně na velké firmy, pro které toho v rámci šetření na energiích prozatím příliš udělat nedokázala.

„Hledáme řešení, které by pomohlo největším podnikům, což je úkol, se kterým si zatím neporadil žádný evropský stát. Musíme vytvořit rovné podmínky pro velké firmy napříč Evropskou unií,“ uvedl premiér. O zasedání vlády informoval Úřad vlády také na sociálních sítích.

Kromě řešení energetické situace se na posledním jednání vlády probíralo také prodloužení dočasných kontrol na pozemní hranici se Slovenskem. K tomu dojde o dalších 20 dnů, a to především kvůli i vysoké nelegální migraci, uvádí web vlády.

Zdroj: Vláda ČR, Česká televize, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články