SPOLU stále chtějí jednat o koalici s Piráty. Problémem je podle nich povýšenectví Zdeňka Hřiba

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Pražské SPOLU v pondělí večer prohlásilo, že jakožto vítěz voleb má plné právo obsadit post primátora. Rádo by se dohodlo na koalici, povýšenectví Zdeňka Hřiba tomu ale podle hnutí brání. Piráti podle koalice nerespektují výsledky voleb, přesto se s nimi chce hnutí nadále dohodnout.

„Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu. Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů,“ uvedlo SPOLU podle Novinek.

Piráti totiž stále trvají na tom, že v radě nesmí zasednou trestně stíhaní politici. Nelíbí se jim především návrh, že by se zastupitelem stal Jan Wolf za KDU-ČSL, který je od léta obžalován v kauze sportovních dotací.

„Klub zastupitelů Piráti trvá na platnosti principu, že jeho zástupci nemohou zasednout v Radě Prahy, pokud by v ní zároveň byli trestně stíhaní lidé, a to po celou dobu volebního období a bez ohledu na stranickou příslušnost,“ vyjádřil se již poněkolikáté Zdeněk Hřib na twitteru.

Jasný vítěz?

„Koalice SPOLU jako jasný vítěz voleb nebude ustupovat ze základních demokratických principů, mezi které nepochybně patří právo na obsazení primátorského postu či právo na svobodné a suverénní rozhodování v personálních otázkách,“ sdělil klub.

Piráti mají ale na to, kdo zvítězil, názor jiný. „Rádi bychom uvedli na pravou míru fakticky nesprávné tvrzení pana Svobody, že Piráti v pražských volbách tratili. Naopak. Z vládních stran máme nejvíc mandátů. Oproti 2018 jsme navíc na procenta posílili a obhájili stejný počet zastupitelů. Zatímco ODS o 4 zastupitele přišla,“ napsala strana na svém twitteru.

Reagovala tím především na dopis Bohuslava Svobody, ve kterém politik vyzval stranu, aby její končící rada přestala v Praze přijímat zásadní rozhodnutí s významným dopadem na chod města a aby zástupci koalice zvolení do orgánů městských firem přestali podnikat strategické kroky, které ovlivňují jejich fungování.

„Zákon hovoří jasně. Rada města má odpovědnost za vedení města až do zvolení rady nové,“ řekl pro Pražskou drbnu Zdeněk Hřib, který považuje dopis za bezpředmětný.

Ve středu navíc Novinky přinesly informaci, že lídr lidovců Marian Jurečka netrvá na tom, aby právě Wolf zasedl v radě, a dokázal by tedy v tomto ohledu Pirátům ustoupit. Jednání mezi koalicí SPOLU a Piráty tak budou pokračovat pravděpodobně až v příštím týdnu.

O koalici mají stále zájem

Ačkoli si SPOLU s Piráty přes média vyměňují nesouhlasné názory s činy toho druhého, o vytvoření koalice má především SPOLU stále zájem. „Měli jsme a stále máme silnou vůli uspořádat magistrátní koalici na vládním půdorysu, ale požadavky Pirátů tuto variantu brzdí,“ řekl předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Máme stále zájem dohodnout koalici na vládním půdorysu, je to pro nás absolutní priorita, pro kterou jsme ochotni i nadále odstraňovat některé překážky, které se na cestě objevily. Na druhou stranu očekáváme, že překážky, které někdo uměle vytvoří, tak že tyto uměle vytvořené překážky odstraní,“ uvedl také Zdeněk Zajíček za ODS.

Zdeněk Hřib stanovisko strany ohledně trestně stíhané osoby v radě města zopakoval i v pořadu Interview ČT24. Současně však uvedl, že jeho strana netrvá na tom, aby obsadila post primátora, a nemají problém s tím, když tento post obsadí Bohuslav Svoboda. V takovém případě si Hřib dokáže představit, že by v budoucnu zastával fuknkci náměstka.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Pražská drbna, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články