Jednání o koalici v Brně dle primátorky spějí ke konci. Výsledek jednání zřejmě oznámí v pátek

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marketa Vankova
Zdroj: Profimedia

V Brně by do konce týdne mělo být jasno o koalici, která město povede v dalších čtyřech letech. Uvedla to brněnská primátorka Markéta Vaňková na tiskové konferenci. Jak bude koalice vypadat, však neuvedla. Nedávný politický skandál radnice Brno-střed, týkající se nelegálního přidělování bytů, dle jejích slov jednání neovlivní.

Jednání brzdí lidovci

Současná brněnská primátorka je zároveň hlavní vyjednávačkou vítězné koalice Společně (ODS a TOP 09). Na tiskové konferenci dle Novinek uvedla, že se jednání blíží ke konci a jasno by mělo být v pátek. Blíže však koalici nespecifikovala.

Vaňková pouze uvedla, že jednání probíhá s Piráty, ČSSD, ANO i lidovci a během jednání se diskutuje zejména o programu.

„O co konkrétně jde, to zatím neprozradím. Počítáme s tím, že KDU-ČSL řekneme naši představu v jistých záležitostech a pak jim dáme prostor k tomu, aby se vyjádřili,“ nastínila další postup Vaňková, která již dříve dle iDNES uvedla, že koaliční jednání brzdí právě KDU-ČSL.

Vaňková však opakovaně neguje, že problémy ve vyjednávání souvisí s napjatými vztahy s vyjednávačem lidovců Petrem Hladíkem. Ten navíc sice vede vyjednávání, ale na radnici neusedne, protože převezme post ministra životního prostředí po Anně Hubáčkové, která oznámila ze zdravotních důvodů svou rezignaci.

Aktuálně je tedy ve hře koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a STAN. Dále je zde možnost koalice ODS a TOP 09 s dosud opozičním hnutím ANO.

Koalice bude dle Vaňkové oznámena tento týden, příští týden by pak mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy a nejpozději 24. října zasedne nové zastupitelstvo.

Neshody se Stranou zelených a Žít Brno

Naopak s SPD, Stranou zelených a Žít Brno již jednání probíhat nebudou, protože se nepodařilo najít programovou shodu.

Jedním ze sporných bodů je dle Novinek například stavba horkovodu mezi jadernou elektrárnou Dukovany a Brnem, se kterou Vaňková souhlasí, zatímco Strana zelených nikoliv.

Lídryni Zelených a Žít Brno Janu Drápalovou, která je zároveň starostkou městské části Nový Lískovec, vyloučení z koalice překvapilo.

„Nemyslím si, že by mezi námi byly nějaké velké neshody. Díváme se jinak na témata, jako je bezpečnost dopravy nebo využití multifunkční haly. V oblasti energetiky jsme navrhovali úspory. K teplovodu z Dukovan nám nikdo neposkytl žádné analýzy,“ uvedla pro Brněnský deník.

Stejně jako Drápalová se vyjádřil i Matěj Hollan z Žít Brno. „Na těch jednáních jsme neříkali, že to je věc, kterou odmítáme, ale že to není na prvním místě. Je nám líto, že zrovna toto použili jako argument. Potřebovali spíš nějaký umělý důvod,“ sdělil pro Seznam Zprávy a dodal, že jako skutečný problém vidí malý počet mandátů strany.

Skandál kolem Bradáče

Dle Vaňkové zatím koaliční dohodu neovlivňuje skandál na radnici Brno-střed. Zastupitel radnice, Otakar Bradáč, je totiž stíhaný za machinace s přidělováním městských bytů.

Bradáč má nyní dle předsedy brněnské organizace ODS a náměstka primátorky Roberta Kerndla čas na to, aby se sám nebo přes advokáta vyjádřil, a poté se situace bude řešit.

„Dá se předpokládat, že ustanovující zastupitelstvo na městské části Brno-střed bude v horizontu týdnů. Takže čas na to je. Případnou otázku mandátu nebo pozastavení jeho členství v ODS budeme řešit až poté, jestli se k tomu pan Bradáč nevyjádří,“ dodal Kerndl pro Seznam Zprávy.

Server Aktuálně navíc přišel s informací, že v této kauze je zapojený právě i Kerndl, a dokonce i Vaňková. Dle Pavla Hubálka, na základě jehož výpovědí nyní sedí Bradáč ve vazbě, patřili do zkorumpované skupiny i Kerndlovi nevlastní bratři.

V rámci pochybného nákupu pozemků se objevil právě Kerndl, kterému byl v roce 2017 jeden z takových pozemků o rozloze pět tisíc čtverečních metrů darován a on jej tři měsíce na to prodal za 200 tisíc Vaňkové, která si zde postavila dům.

Novinky upozorňují, že se jedná již i o druhou kauzu této radnice. Stejná radnice totiž byla řešena v kauze Stoka, ve které se řešilo zneužívání veřejných zakázek za 50 milionů korun.

Krajskému soudu v Brně navíc seskupení Fakt Brno podalo návrh na přepočítání hlasů v komunálních volbách právě v části Brno-střed.

Zdroj: Novinky, Brněnský deník, Seznam Zprávy, Přehledně24, Aktuálně, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články