Aktuální volební model agentury Kantar ukazuje zhoršení výsledků pro ANO a ODS. Lidovci si naopak polepšili

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volby Andrej Babis
Zdroj: Jiri Kotatko / CNC / Profimedia

Aktuální volební model agentury Kantar zaznamenal zhoršení výsledků hnutí ANO a ODS. I nadále si však ANO drží vedoucí pozici. Další změnou oproti srpnu je pak posun KDU-ČSL nad pětiprocentní hranici.

Výzkum zpracovala agentura pro Českou televizi a sběr dat probíhal od 12. září do 30. září na vzorku 1 200 respondentů.

V čele je i nadále ANO

Hnutí ANO se i nadále drží na prvním místě se ziskem 29,5 procenta. Oproti srpnovým výsledkům se jedná o jednoprocentní propad. ODS na druhém místě se ziskem 18 procent má propad dokonce o 1,5 procent.

„Odchody od ODS směřují z poloviny k jiným stranám vládní koalice, z poloviny pak k opozici, hlavně ANO, případně k neparlamentním subjektům. Hlavním důvodem k odchodu k jiným než vládním stranám je v očích voličů nečinnost vlády v energetické krizi a celková nekompetentnost,“ uvádí autoři výzkumu pro Českou televizi.

Naproti tomu SPD na třetím místě zaznamenává růst, což si uvědomuje i předseda hnutí Tomio Okamura, který výsledky sdílel také na svém facebooku, kde potenciálním voličům poděkoval.

S výsledkem 11,5 procent si o půl procenta hnutí polepšilo. Stejný nárůst pak zaznamenala Pirátská strana na čtvrtém místě, která v aktuálním výzkumu obdržela 9 procent.

Polepšilo si i STAN se 7,5 procenty a do Sněmovny by se oproti srpnovému modelu dostala i KDU-ČSL, která by zaznamenala nárůst o 2,5 procenta. TOP 09, Přísaha, KSČM, Zelení a ČSSD by se dle výsledků do Sněmovny nedostali.

Agentura Kantar pak provedla i přepočet jednotlivých mandátů dle výše uvedených výsledků. „Hnutí ANO by získalo 82 mandátů, občanští demokraté 55, hnutí Svoboda a přímá demokracie 28, Piráti 20 a Starostové a nezávislí 15. Jiné strany by se do dolní komory spíše nedostaly,“ uvádí Česká televize.

ANO by zvítězilo i přes koalice

Agentura vzala v potaz i možné koalice a ve svém modelu počítala s koalicemi kandidujícími v předchozích volbách.

I přesto by hnutí ANO zvítězilo s 31,5 procenty a následovala by koalice SPOLU s 28,5 procenty. Na dalších místech by se umístilo hnutí SPD a koalice Pirátů a STAN.

Za těchto okolností by pak mandáty dle agentury byly rozděleny následovně: 80 mandátů pro ANO, 69 mandátů pro SPOLU, 26 mandátů by získalo SPD a 25 mandátů Piráti a STAN.

Pro úplnost dat agentura uvádí, že pevně rozhodnutých bylo 44 procent dotázaných, 34 procent bylo spíše rozhodnutých a 22 respondentů procent uvedlo, že své rozhodnutí ještě možná změní.

Komunální volby ukazují jiné výsledky

Pokud bychom se ale zaměřili na reálné aktuální výsledky, které máme k dispozici, tedy nedávné komunální a senátní volby, výsledky ukazují jiná čísla.

Dle přehledu dostupného například na serveru Novinky je zřejmé, že ANO nedosáhlo celorepublikově tak dobrých výsledků, jaké jim vycházejí v průzkumech.

Nejvíce v komunálních volbách totiž vítězila místní uskupení a nezávislí kandidáti. Poté následovali kandidáti KDU-ČSL, dále STAN v kombinaci s nezávislými kandidáty, ODS a teprve poté figuruje ve výsledcích ANO.

Zároveň je však zřejmé, že potenciál hnutí ANO je opravdu velký, protože zvítězilo v 17 ze 27 statutárních měst.

Zdroj: Česká televize, Novinky, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články