Koalice v Praze je stále v nedohlednu. Zastupitelstvo už ale bude brzy zasedat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Svoboda Bohuslav
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Zanedlouho uplyne měsíc od konání komunálních voleb. V Praze to ale příliš patrné není. Případná koalice je stále tak vzdálená, jako kdyby od voleb uplynul pouhý týden. Vítězné SPOLU stále obchází potenciální partnery, ke shodě ale zatím nedošlo. Přitom už za týden se bude měnit podoba městského zastupitelstva.

Jednání vítěze pražských komunálních voleb, koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), zatím nepřineslo žádné ovoce. Uskupení tak prozatím vytvořilo alespoň svůj programový tým, které má u ostatních stran, které v pražských „komunálkách“ uspěly, hledat shodu.

SPOLU jednalo s Praha Sobě

V pondělí se tak například sešel vyjednávací tým SPOLU s týmem Praha Sobě. O koalici se ale podle Bohuslava Svobody zatím určitě nejedná.

„Primárně chceme sestavit koalici na půdorysu vládním, ale pokud budou problémy, tak složíme koalici jakkoliv, ze tří stran,“ vysvětlil ČTK Svoboda.

Narážel tak na fakt, že by v metropoli rád vytvořil koalici z vládních stran, tedy SPOLU, Pirátů a Starostů. Tyto dlouhodobé snahy se ale zatím ukázaly jako bezvýchodné. Naposledy se jejich týmy sešly v úterý, žádný konkrétní výsledek jednání ale neoznámily.

Pokračující spor o Wolfa

Piráti totiž dlouhodobě kritizují nově zvoleného zastupitele Jana Wolfa. Vadí jim, že je dotyčný trestně stíhaný a koalice SPOLU si přeje, aby byl coby zastupitel nominován do Rady města. Odsouzen Wolf však prozatím nebyl, neboť soud ještě neproběhl.

Podle koalice SPOLU se ale jedná o pouhý „šprajc“ ze strany Pirátů. „Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů,“ vysvětlili zastupitelé pro Novinky.

Žádná ze stran tak prozatím ze svých nároků neustoupila a o případné koalici se dále jedná. Již během příštího týdne se ale má sejít nové zastupitelstvo, jehož složení je už nyní jasné.

Schůze zastupitelstva se blíží

V 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů koalice SPOLU, ANO jich obdrželo 14 a třetí Piráti pak budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě skončila u 11 mandátů, hnutí STAN jich bude mít 5 a šesté SPD získalo dle výsledků voleb 3 mandáty, připomíná výsledky voleb třeba web ČT24.

Zastupitelé pak budou moci volit novou Radu města. K tomu ale nedojde, dokud nebude jasně definována nově vznikající koalice.

„Rada jede, dokud nebude zvolena nová, nebo dokud nebude odvolaná, ale to by asi nikomu neprospělo,“ vysvětlila Novinkám Jana Komrsová z Pirátů.

Zdroj: ČTK, Novinky, ČT24, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články