Aliance pro stabilitu trvá. Piráti nadále chtějí se SPOLU jednat pouze v případě, že bude respektovat Prahu Sobě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia

Piráti se nakonec rozhodli v Alianci pro stabilitu, kterou utvořili s Prahou Sobě, zůstat. Minulý týden sice Novinky informovaly, že Piráti zvažují Prahu Sobě potopit, nakonec se ale rozhodli ve spojenectví pokračovat.

Proti usnesení, jež jejich účast v alianci stvrdilo, nebyl nikdo ze zastupitelského klubu na pražském magistrátu. Praha Sobě je totiž pro Piráty překážkou v jednání se SPOLU, které by s nimi uzavřelo koalici pouze v případě, že by do ní nevstupoval nikdo další.

Piráti proti tomu ale argumentují tím, že zatímco oni respektují spojenectví  ODS, KDU-ČSL a TOP 09, SPOLU jejich Alianci pro stabilitu odmítá.

„Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako aliance respektuje koalici stran v rámci SPOLU. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce,“ stojí podle Novinek v usnesení, o kterém Piráti hlasovali.

Ke zvolení nové rady nejspíš nedojde

Právě neustálé jednání bez výsledků mezi Piráty a SPOLU zdržuje zvolení nové Rady hl. města. To bylo odloženo na konec listopadu už jednou, podle ČTK ale ani tentokrát straničtí vyjednavači nepředpokládají, že by k němu mělo dojít.

V Praze se dosud žádné strany na koalici nedomluvily, a město tak stále vede dosluhující rada. Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města je navíc nejdelší v historii Česka, informuje server.

V současné době se nejspíš nejvíce ze všeho nabízí, že se v hlavním městě vytvoří menšinová vláda tvořená koalicí SPOLU, podporovaná hnutím ANO.

„Spolu by si měla vybrat, jestli to opravdu myslí s vytvořením koalice na bázi demokratického půdorysu vážně, nebo jestli by byla ochotná přistoupit k opoziční smlouvě s ANO s využitím hlasů SPD,“ řekl Novinkám Hřib.

Ten zároveň zkritizoval SPOLU i na svém twitteru. „Koalice SPOLU získala v pražských volbách jen necelých 25 %, tedy méně než čtvrtinu hlasů obyvatel Prahy. S tímto výsledkem ale nemůže mít všechno. Nemůže vznášet nárok zároveň na primátora i většinu v radě, protože to prostě neodpovídá jejich volebnímu výsledku,“ uvedl.

Nechtějí do rady s trestně stíhaným

Hřib na svém facebooku také před dvěma týdny shrnul dosavadní jednání s koalicí SPOLU. V tom uvedl, že kromě odmítání Prahy Sobě je problémem i fakt, že chce koalice i nadále v radě města obsadit trestně stíhané politiky.

O možném vystoupení Pirátů z Aliance pro stabilitu se minulý týden zmínil předseda zastupitelského klubu Pirátů Daniel Mazur. K rozpuštění aliance vyzval totiž hlavní vyjednavač za SPOLU Zdeněk Zajíček.

„Vyzýváme Prahu Sobě, aby situaci odblokovala, netrvala na pokračování aliance a umožnila Pirátům, aby mohli vstoupit do koalice na vládním půdorysu,“ řekl koncem týdne. Nakonec ale k rozpadu aliance nedošlo, a nejasná situace ohledně vedení hlavního města tak stále trvá.

Zdroj: ČTK, Novinky, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články