Dle říjnového modelu agentury Kantar hnutí ANO dále ztrácí, ale i přesto se drží na prvním místě. ODS a Piráti naopak posilují

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: roibu / Shutterstock.com

Stejně jako v předchozím volebním modelu agentury Kantar i v říjnovém průzkumu ohledně aktuálních volebních preferencí hnutí ANO oslabilo oproti ODS a Pirátům, kteří naopak posílili. I přesto by však hnutí ANO volby do Poslanecké sněmovny v tuto chvíli vyhrálo.

Agentura Kantar CZ průzkum zpracovává pro Českou televizi. Aktuální průzkum byl prováděn mezi 17. říjnem a 4. listopadem, a zúčastnilo se jej 1 200 respondentů starších 18 let.

ANO dále oslabuje

Hnutí ANO by dle výsledků agentury získalo 26,5 procent hlasů, což je o 3 procenta méně než v zářijovém modelu. Zároveň však autoři uvádějí, že voliči ANO neví, koho by jinak volili.

„Mnoho voličů ANO nezvažuje žádnou další stranu. Nemají zkrátka alternativu, a pokud ztratí motivaci volit hnutí ANO, tak obvykle k volbám nejdou vůbec,“ uvedla dle serveru Novinky analytička Kantaru Nikola Kopáčová.

Naopak druhá ODS o 3,5 procent posílila a získala by tak 21,5 procent, ale autoři upozorňují, že výsledky nejsou jednoznačné.

„Jednak se k ODS stahují podporovatelé ostatních stran vládní koalice a za druhé zde může být souvislost se zlepšením vnímání aktuální politické situace, ke kterému došlo zejména mezi lidmi s nižším vzděláním, seniory a lidmi spíše z menších sídel, což jsou spoluobčané, kterých se ekonomická stránka současné krize dotýká nejcitelněji a mohli tak pozitivně pocítit některé kroky vlády, například zastropování cen energií,“ cituje autory Česká televize.

Na třetím místě dle průzkumu skončili Piráti s 11,5 procenty a i u nich se jedná o nárůst oproti, září a to o 2,5 procent. Dále by se do Sněmovny dostalo SPD s 11 procenty, STAN s 6 procenty potenciálních hlasů a TOP 09 s 5,5 procenty.

Lidovci, ČSSD, KSČM a Přísaha by dle průzkumu nezískali ani potřebných 5 procent a do Sněmovny by se nedostali.

V případě koalic by vyhrálo SPOLU

Průzkum počítá i s možnými koalicemi, které byly vytvořeny v předchozích volbách. V tomto případě by vyhrála koalice SPOLU (složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 31,5 procenty. ANO by skončilo druhé s 28 procenty.

Na třetím místě by skončila koalice Pirátů a STAN a posledním uskupením, které by se dostalo do Sněmovny, je hnutí SPD.

Spokojenost občanů

Agentura se zaměřila i na průzkum spokojenosti obyvatel s politickou situací. I zde došlo ke zlepšení a s politickou situací je spokojeno 27 procent obyvatel (o 5 procent více než v září). Tyto výsledky lze do jisté míry srovnat i s nedávno zveřejněným průzkumem Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého je aktuální životní spokojenost Čechů nadprůměrná.

Agentura Kantar však zároveň upozorňuje, že na začátku roku bylo s politickou situací spokojeno 42 procent obyvatel a následně spokojenost klesala až na srpnových 21 procent.

Úpadek spokojenosti souvisí se začátkem války na Ukrajině a s nesouhlasem obyvatel s některými rozhodnutími vlády. I na téma války na Ukrajině se průzkum zaměřil.

Zatímco na jaře souhlasilo se zasíláním vojenského vybavení na Ukrajinu 61 procent obyvatel, nyní s tím souhlasí již jen 53 procent. Zhruba polovina obyvatel České republiky se navíc chce odtrhnout od dodávek ruského plynu.

Stále méně lidí se také obává, že je uprchlíci připraví o práci. Situace se však může změnit v zimě, kdy se očekává další vlna uprchlíků.

„Vláda se na to připravuje. Nejde jen o to zabezpečit místa v centrech. Je potřeba občany také poctivě informovat. Dokud bude Putin takto agresivně napadat civilní obyvatele na Ukrajině, může se stát, že během zimy k nám přijde další vlna běženců. Je to výraz zoufalství lidí, kteří už nemají kde bydlet. Je naší odpovědností jim opět nabídnout pomoc,“ uvedl pro Seznam Zprávy Pavel Fischer.

Zdroj: Kantar, Česká televize, Přehledně24, Novinky, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články