S Ruskem je třeba jednat o míru, tvrdí Vondráček. Z jejich strany jde o silný terorismus, oponuje Lipavský

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Málo se bavíme o míru a nastal čas o příměří mluvit. To si myslí místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. S jeho slovy ale nesouhlasí ministr zahraničí Jan Lipavský, podle kterého Rusové neustoupí, dokud „nedostanou na budku“.

„Málo se bavíme o míru. Pořád se řeší tribunály a eskalace konfliktu, ale je čas mluvit o příměří. To mi ve veřejném prostoru chybí,“ uvedl Vondráček v Partii. Lipavský s ním ale nesouhlasil a uvedl hned několik důvodů proč.

„Rusko zaútočilo na Ukrajinu, předtím probíhala dlouhá jednání s Ruskem na všech možných platformách. Rusové se rozhodli zaútočit, vedou osm měsíců naprosto nesmyslnou krvavou válku. Mobilizují další muže, posílají tam rakety, jak se chcete bavit o míru? Ukrajina má právo bránit svou celistvost a nezávislost,“ řekl.

Jasný terorismus

Podle serveru Novinky má Lipavský jasno v tom, že ruské útoky na civilní cíle jsou terorismem. Věci by se podle jeho slov měly začít nazývat správnými slovy. Na to upozornil i ve svém příspěvku na twitteru.

„Je potřeba pojmenovat věci pravým jménem. Jsem rád, že to zahraniční výbor sněmovny udělal. Ruské akty jsou akty teroru. Pokud někdo vypálí raketu do křižovatky během špičky, není to omyl, ale prachsprostý terorismus. Rusko chce vyvolávat strach a teror,“ uvedl.

V jeho názorech ho na facebooku podpořila Pirátská strana. „Ruský režim je teroristický a jejich útoky na civilisty a kritickou infrastrukturu to jen dokazují. Jasně to řekl náš Jan Lipavský – ministr zahraničí ČR v dnešní Partii na Primě,“ píše se v příspěvku.

Vondráček to vidí jinak

„Terorismem jsme si zvykli označovat něco jiného, naši byli pro, ale teď by mě zajímal ten krok B, jestli je to jen gesto, nebo jestli z toho něco přímo vyplývá, a tady jsem skeptický a spíš říkám, že terorismem jsme byli zvyklí nazývat nějaké politicky motivované násilné akce proti civilnímu obyvatelstvu,“ řekl Vondráček v diskuzním pořadu.

„Bavím se čistě jako právník o tom, že náplň pojmu terorismus se nám posouvá. Hnutí ANO nebylo proti, ale co s tím teď budeme dělat?“ dodal. Podle Lipavského je pro naši zemi v současné chvíli důležité udržovat s Ruskem alespoň základní diplomatické styky, píše server Seznam Zprávy.

„Je důležité alespoň mít nějaké úplně ty nejzákladnější diplomatické styky, byť s režimem, který se chová takto odporně,“ řekl.

Vondráček na to reagoval opět slovy o tom, že by mělo spíše mezi Ruskem a ostatními zeměmi probíhat jednání o míru. „To, že neprobíhá vůbec žádný dialog, není ku prospěchu věci,“ trvá na svém.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Novinky, Seznam zprávy, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články