Andrej Babiš začal svou prezidentskou kampaň. Podle Nerudové nemá šanci, Pavel se ho obává a Fischer míní, že zneužívá obav lidí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Své rozhodnutí kandidovat na post prezidenta České republiky Andrej Babiš oznámil 30. října. Od té doby jeho facebookový profil zaplnilo několik příspěvků, ve kterých popisuje, co by jako prezident změnil, a vybízí občany k tomu, aby ho podpořili. Podle politiků a oficiálních průzkumů ale ani tak velkou šanci na úspěch nemá.

„V hnutí ANO jsme se shodli, že pokud někdo z nás má šanci o Hrad zabojovat, jsem to já,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro iDNES. Tento jeho názor ale nesdílí například další kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová.

„Andrej Babiš ani po dlouhém pátrání nenašel nikoho lepšího než je on sám, přestože mu prognózy do druhého kola moc šancí nedávají,“ napsala na svém twitteru. Její slova potvrzuje i průzkum agentury STEM/MARK, podle kterého šance Nerudové a kandidáta Petra Pavla stoupají, Babiš ale naopak klesá.

Petr Pavel pak podle iDNES označil kandidaturu Babiše za hrozbu pro Českou republiku. Kandidát Pavel Fischer má pro změnu dojem, že chce Andrej Babiš využít současné situace a především obav lidí.

„Připadá mi vážné, že Andrej Babiš je připraven zneužít situace, kdy celá řada lidí má obavy o budoucnost. A on jim bude slibovat, že to za ně vyřeší, protože bude třeba s vládou bojovat. Ale prezident by měl s vládou loajálně spolupracovat. Takto je napsaná Ústava,“ řekl podle serveru Novinky.

Slibuje pracovitost a urputnost

Zatímco politici se proti Babišově rozhodnutí kandidovat na prezidenta vyjadřují spíše negativně, on sám už začal svou prezidentskou kampaň. Hned včera představil její heslo, které zní: „Pomáhá lidem. Proto Babiš.“ Zveřejnil k němu také ihned příspěvek na svém facebooku.

Na sociální síti zároveň napsal v několika příspěvcích, proč by ho lidé volit měli, přiznal, že očekává také tvrdé jednání ze strany soupeřů, a je si vědom toho, že proti němu budou bojovat. „Přiznávám, že je pro mě někdy těžké ukočírovat emoce, když proti mně oponenti používají podpásovky a nehrají fér,“ řekl podle iDNES.

„Dlouho jsem přemýšlel, jestli mám kandidovat, nebo počkat a svést další souboj se současnou vládou o post premiéra. Teď ještě reálně hrozí, že příští prezident půjde na ruku vládě, a to by nebylo dobře. Má tu totiž být pro všechny občany,“ řekl podle Seznam Zpráv s tím, že to je hlavní důvod jeho kandidatury.

Při představení své kampaně pak Babiš doplnil, že chce vést pozitivní kampaň, protože nekandiduje proti někomu, ale ve prospěch naší země, uvádí Novinky.

„Vím, že nejdu do voleb jako favorit, vím, že budu čelit přesilovce tří kandidátů pětikoalice. Vím, že použijí cokoliv, aby mě očernili, bude proti mně mediální štvanice,“ upozornil. Dodal ale, že je bojovník a nevzdá se tak snadno.

Zdroj: iDNES, Twitter, Novinky, Seznam Zprávy, Facebook, Přehledně24, STEM/MARK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články