Babiš bude kandidovat na prezidenta. Politiky nezaskočil, jeho rozhodnutí se jim ale nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

S oznámením své kandidatury na prezidenta Babiš otálel. Původně slíbil, že o ní promluví 26. října, kvůli covidu ale oznámení odsunul až na 31. října. Včera však nečekaně v přímém přenosu na TV Nova oznámil, že nakonec skutečně kandidovat na post prezidenta bude.

„Když vidím, jak vláda málo pomáhá lidem, je neakční, jak pomalu pomáhá, tak jsem se nakonec rozhodl do toho jít. Tedy budu kandidovat na post prezidenta České republiky. Zítra požádám o podporu předsednictvo hnutí ANO a požádám naše poslance o podporu,“ uvedl Babiš v přímém přenosu.

Ke kandidatuře, která musí být podána do 8. listopadu, stačí expremiérovi 20 podpisů poslanců, připomínají Novinky. Babiš prohlásil, že pokud by se mu podpory dostalo a on se prezidentem skutečně stal, apeloval by na vládu, aby měla na prvním místě zájmy českých občanů.

Šance na úspěch?

Podle Seznam Zpráv si Babiš uvědomuje, že nemá moc velké šance na úspěch. „Nicméně já jsem bojovník, takže udělám maximum, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na post prezidenta,“ uvedl.

Jeho šance na zvolení nevidí příliš pozitivně ani průzkumy. Zatímco u Danuše Nerudové a Petra Pavla šance stoupají, podle agentury STEM/MARK Babiš příliš velkou naději na výhru nemá. „Potvrzuje se, že lidé chtějí osobu reprezentativní, inteligentní a nestrannou či apolitickou.“ uvádí autoři výzkumu.

Řadu politiků podle iDNES nepřekvapuje Babišovo rozhodnutí, spokojení s ním ale nejsou. Například Petr Pavel se  expremiérovy kandidatury obává. „Osobně se těším, že do debat přinese oživení, ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje,“ napsal na twitteru.

Babišova kandidatura nezaskočila ani premiéra Petra Fialu. „Rozhodnutí A. Babiše kandidovat na prezidenta republiky mne nijak nepřekvapilo. Svoji hybridní kampaň vede už půl roku a konečně to přiznal. Mám k tomu jediný komentář: V demokratických zemích obžalovaný politik odchází, A. Babiš hledá imunitu na Hradě. A to si ČR nezaslouží,“ vyjádřil se na sociální síti.

Kritika od politiků i občanů ČR

Sociální sítě politiků ihned po Babišově oznámení o kandidatuře zaplnily nesouhlasné příspěvky. „Babiš ohlásil kandidaturu na Hrad. Podle Havlíčka se mělo v ANO o kandidátovi hlasovat zítra. Tak kdoví, možná to anovedení ještě zruší, ne? Právě začaly dva měsíce hnusu. Dvojnásob bude platit, že každý hlas se počítá. To si musíme ohlídat,“ uvedla například Miroslava Němcová.

„Andrej Babiš oznamuje kandidaturu ještě předtím, než ji předsednictvo ANO schválí. V tom je tak nějak všechno. On je ANO a všichni ostatní jsou jen stafáž. Doufám, že mu teď bude snížen limit na prezidentskou kampaň, kterou začal už v prosinci 2021 nákupem obytňáku,“ napsala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Kromě politiků se na Babiše nahrnula i kritika ze strany občanů země. Na jeho vlastním facebooku dokonce pod příspěvek s oznámením o jeho kandidatuře na prezidenta někdo připsal: „Tak ono vám nic jiného nezbylo, když už premiérem být nemůžete díky lustračnímu zákonu.“

Zdroj: TV Nova, Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Facebook, Twitter, Přehledně24, STEM/MARK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články