Babiš jde v neděli navštívit Zemana. O své kandidatuře na prezidenta ale stále mlčí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Prezidentská kancelář ve čtvrtek oznámila, že 30. října přijme prezident Miloš Zeman na svém zámku v Lánech předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Důvod, proč se mají tito dva politici sejít, ani jeden z nich blíže nespecifikoval. Média spekulují, že to souvisí s blížícím se oznámení prezidentského kandidáta hnutí ANO.

V polovině ledna roku 2023 čekají obyvatele České republiky další velmi důležité volby. Tentokrát se bude volit nová hlava státu, která vystřídá ve funkci Miloše Zemana.

Tajemná schůzka

Svého kandidáta se do boje chystá vyslat i hnutí ANO, prozatím ale úzkostlivě tají, kdo to vlastně bude. Nejvíce se hovoří o jejím předsedovi Andreji Babišovi. V potaz ho berou i předvolební průzkumy, ve kterých se průběžně pohybuje na druhém místě.

Ve čtvrtek prezidentská kancelář oznámila na svých webových stránkách, že prezident Miloš Zeman přijme 30. října právě Andreje Babiše. Na svém twitteru to potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zřejmě chce Babiš diskutovat o prezidentské volbě

Důvod, proč se oba muži sejdou, ale obě strany nechtěly komentovat. Média tak začala spekulovat, že jejich schůzka souvisí právě s ohlášením prezidentského kandidáta hnutí ANO.

„Předseda hnutí ANO Andrej Babiš požádal o schůzku s prezidentem. V neděli ho zřejmě bude informovat, jak se rozhodl ohledně prezidentské kandidatury,“ uvedl například web Seznam Zprávy.

Hnutí mělo svého kandidáta původně představit už 26. října. Andrej Babiš ale na svém facebooku oznámil, že se datum tiskové konference posouvá na 31. října. Důvodem je izolace, kterou má předseda uskupení nařízenou po prodělání koronaviru.

„Jako nejsilnější politické uskupení musíme mít kandidáta. Tak jsme se rozhodli v hnutí,“ řekl Babiš ve videu. Kdo to bude však ani náznakem neprozradil. Podobně nesdílní jsou ale také jeho straničtí kolegové. „Budeme o tom jednat až v pondělí,“ řekla podle iDNES místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová.

Babiš, Havlíček či Schillerová?

Jmen, které může ANO v pondělí oznámit, je hned několik. Nejvíce se tedy hovoří o jejím předsedovi a bývalém premiérovi Andreji Babišovi.

Podle zpravodajského webu E15 může být do prezidentského boje ale poslána také Alena Schillerová. Hovoří se i o Karlu Havlíčkovi a bývalém předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi. V poslední době se mluvilo také o velvyslanci Martinu Stropnickém.

Podle marketingové odborníka Ondřeje Tylečka z agentury Fairy Tailors má největší šance právě Andrej Babiš, a to navzdory tomu, že svou kandidaturu ještě oficiálně neohlásil.

„Kampaň Za Babiše bylo líp cíleně pracuje se jménem předsedy, nikoli s názvem hnutí, má perfektní načasování do současné ekonomické krize a dává lidem příslib lepších časů,“ vysvětlil pro E15 Tylečka.

Zdroj: Hrad, Twitter, Facebook, E15, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články