Prezident na předávání státních vyznamenání nepozval některé politiky. Je to buranské a ubohé, reagují jejich kolegové a odmítají dorazit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

28. října bude prezident Miloš Zeman předávat na Pražském hradě státní vyznamenání. Velká část vlády ale nedorazí a mnoha lidem se selekce hostů nelíbí. Někteří nebyli pozváni, jiní se zúčastnit nemohou, pár lidí pozvání odmítlo. Politici se nyní k situaci vyjadřují v médiích i na sociálních sítích.

Premiér Petr Fiala se ceremoniálu zúčastní, píší Seznam Zprávy. Na své sociální síti nicméně v delším příspěvku uvedl, že se mu nelíbí selekce hostů a od Zemana by čekal víc. Pozvání nedostali podle CNN Prima NEWS například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Pozvánku na Pražský hrad jsem nedostala, čehož si od pana Zemana velmi vážím,“ napsala Pekarová na twitteru. „Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová to jistě neoplakali. V protokolární řeči je to ale buranská urážka Parlamentu a parlamentní demokracie,“ upozornil na sociálních sítích bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Premiér dorazí, spokojený ale není

Premiér Petr Fiala na facebooku informoval, že ho opět jako loni někteří lidé žádali, aby na Hrad nedorazil a dal najevo, že se mu přístup prezidenta nelíbí. On se ale ale rozhodl oslavy 28. října neignorovat a vysvětlil, jaké k tomu má důvody.

„Za prvé, nejde o soukromou oslavu Miloše Zemana, ale o tradiční akci k výročí vzniku samostatné a demokratické republiky,“ řekl ke svému první důvodu.

„Za druhé, bude tam celá řada dalších hostů: velvyslanců, diplomatů, příslušníků ozbrojených sil, vyznamenaných a jejich blízkých. A naprostá většina z nich půjde na oficiální oslavu státního svátku země, kterou mám tu čest nyní reprezentovat jako předseda vlády. A právem čekají, že tam budu přítomen,“ vysvětlil.

Je to ubohé

Kromě Vystrčila a Pekarové nedostal dále pozvánku například ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle řady politiků je jednání Zemana ubohé. Těmito slovy se například vyjádřil na facebooku senátor Zdeněk Hraba. „Tak i moje pozvánka na Hrad k oslavě 28. října se někde zatoulala. A nedorazila. Nemusím tedy řešit, zda ji přijmout, či z principu odmítnout,“ postěžoval si.

Mnoho politiků, kteří pozvánku dostali, se naopak rozhodlo, že nedorazí. Patří k nim například i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Opět jsme svědky toho, jak si prezident nedůstojně vybírá, koho z ústavních činitelů na Hrad, kde je dočasným nájemníkem, pozve, a koho ne. Na tom se podílet nehodlám,“ uvedl podle Seznam Zpráv.

Stejně tak na svém facebooku informoval o odmítnutí pozvání i poslanec Jan Jakob nebo Hayato Okamura. „Přišla mi jako poslanci pozvánka z Hradu. Pozvání jsem zdvořile odmítl.  Doufám, že příští rok už budeme mít v čele státu lepšího prezidenta. Sám chci pro to udělat všechno, co bude v mých silách,“ uvedl politik.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Facebook, Neovlivní, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články