Na úřadech se brzy budete moci prokázat doklady v mobilním telefonu. Vláda konečně realizuje eDokladovku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Občanský či řidičský průkaz a další doklady brzy v plastové verzi potřebovat nebudeme. Vláda chce lidem umožnit prokazovat se doklady elektronickými. Mít vše na jednom místě v mobilu má podle politiků zjednodušit občanům ČR prokazování jejich totožnosti na úřadech. Projekt by mohl být podle Deníku spuštěn do konce příštího roku.

„Osobní doklady v mobilu a vždycky po ruce? Zavádíme 21. století do úřadů v ČR. Aplikace eDokladovka v mobilu bude brzy realitou.“ Těmito slovy představuje na svých facebookových stránkách projekt ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„ K nákupu v obchodě s prokázáním plnoletosti, prokázání totožnosti na úřadech a dalším formalitám už nebudete muset tahat žádné kartičky nebo dokumenty po kapsách. Už dnes používáme telefony k platbám a k řadě dalších věcí, proč by to nešlo na úřadech?“ ptá se politik.

Podle oficiálního webu Státní tiskárny cenin půjde do eDokladovky postupně nahrát občanský i řidičský průkaz, cestovní pas, profesní průkaz způsobilosti řidiče, karty digitálního tachografu, průkazy ZTP, a dokonce i povolení k pobytu pro příslušníky cizích zemí.

Ve světě běžnou záležitostí

V zahraničních zemích je využívání takzvaných e-dokladů poměrně běžnou zkušeností. Jak uvádí Deník, prokázat se občankou v mobilu mohou lidé například ve Velké Británii, Finsku, Kosovu, Spojených státech amerických či třeba v Austrálii.

O aplikaci se přitom uvažovalo už v roce 2020. Ačkoli byla tehdy eDokladovka už připravená, stát ji odmítal. „Přichází digitalizace. Lítačku už lze například pořídit a přenášet v chytrém telefonu. Podobně už budou fungovat elektronické dálniční známky, digitalizují se stravenky a tak dále. Musíme na tyto změny reagovat,“ řekl tehdy pro Lupu ředitel STC Tomáš Hebelka.

Ačkoli se už tehdy všem nápad líbil, nikdo ho nedokázal zrealizovat. „Komunikace ztroskotala na ministerstvu vnitra, měli připomínky k technologické stránce, konkrétně k zabezpečení aplikace,“ popsala problémy serveru poslankyně Barbora Kořanová. O rok později o eDokladovce psal také web Mobilizujeme. Přesto trvalo téměř rok, než se téma opět začalo řešit jako aktuální.

Někteří mají strach

Ačkoli většina politiků se shodla na tom, že je možnost prokázat se doklady v telefonu pokrokovou, někteří lidé mají z novinky strach. Především pro starší osoby, které mnohdy ani nepoužívají chytrý telefon, by mohla být eDokladovka problém.

„Já osobně už tedy vidím svou babičku s tlačítkovým telefonem, jak něco takového řeší,“ říká paní Anna z Prahy. „Sama mám z celé věci trochu strach, představa, že mi někdo telefon ukradne a bude mít přístup k mým dokladům, se mi nezamlouvá,“ přiznává třicetiletá občanka pro Přehledně24. Pro mnohé je ale naopak eDokladovka něčím, na co dlouho netrpělivě čekají.

„Je to jen možnost, není to povinnost, nikdo se tak nemusí ničeho děsit. Samozřejmě že můj děda by to asi nevyužíval, pro mě je to ale něco, co mi hodně usnadní život. Považuji to za velmi dobrý krok ze strany vlády,“ říká pro Přehledně24 sedmadvacetiletá Šárka.

Zdroj: Lupa, Mobilizujeme, Deník, Státní tiskárna cenin, Facebook 

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články