Babiš svou kandidaturu na prezidenta potvrdí až na poslední chvíli. Pokud bude kandidovat, půjde na to přes poslance

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš je bezpochyby jedním z nejdiskutovanějších kandidátů na následujícího prezidenta České republiky. Už několik měsíců se spekuluje o tom, že bude na hlavu státu kandidovat, on ale dává jenom nejasné odpovědi. Teď se nechal pro Českou televizi slyšet, že svou kandidaturu stále zvažuje, nehodlá ji ale oznámit v září jako většina kandidátů. Své rozhodnutí sdělí až na poslední chvíli.

Babiš poměrně závažně mění svá rozhodnutí. Před několika lety psal na svých sociálních sítích, že se nikdy o prezidentské místo nebude pokoušet. I spekulace o tom, že by chtěl kandidovat, tak řadu fanoušků rozčílily. „Nikdy neříkej nikdy,“ připsal k jeho staršímu příspěvku jeden z uživatelů twitteru.

Teď pro změnu Babiš řekl, že nebude sbírat pro svou případnou kandidaturu podpisy občanů, jak kdysi avizoval. Spolehne se podle všeho na podpisy poslanců, kterých je třeba 20. Pokud by chtěl podporu občanů, musel by podpisů posbírat 50 000.

Mlžil už loni v listopadu

Už loni v listopadu Andrej Babiš dostával dotazy ohledně své kandidatury na prezidenta. Nejenže na ně odpovídal velmi zavádějícím způsobem, sám pak video s odpovědí zveřejnil na svém facebooku. Na otázku, zda bude kandidovat, odpověděl, že to není aktuální.

„Mám starosti s covidem, naše končící vláda má plno práce. Kdybych začal sbírat podpisy lidí, možná by se to nějak dalo, ale není to aktuální. Každopádně děkuji za dotaz,“ řekl v listopadu 2021. A ani dnes jeho slova nejsou o nic přesvědčivější, jasnou odpověď jednoduše dát nechce.

V polovině května letošního roku přiznal, že jedním z důvodů jeho dlouhého rozhodování je i jeho manželka, která ho na Hradě nechce. „Všichni chtějí, abych kandidoval, ale rozhodnu se až na poslední chvíli. Ovlivní to strašně moc věcí a moje žena je zásadně proti. Věnoval jsem deset let života politice, poškodilo to moji rodinu, zdraví, musím to zvážit,“ citoval politika server iDNES.

Sám prý ještě neví

Řada lidí má za to, že Babiš jenom mlží, chce napínat, dobře už ví, jak se nakonec rozhodne. Expremiér to ale odmítá. „Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli, takže to asi v září nebude. Protože sám nevím, i když mi to nevěříte,“ vysvětlil podle ČTK v rozhovoru pro Českou televizi.

Podle květnového volebního modelu agentury Median má v případě kandidatury právě Andrej Babiš nejvyšší šanci na úspěch ve volbách. V průzkumu získal hlasy 28,5 procenta lidí. Hned za ním se umístil Petr Pavel s 19,5 procenty. Je tak jasné, že pokud se Babiš rozhodne nakonec do voleb vstoupit, bude jedním z favoritů.

Celkově prozatím svou kandidaturu oznámily zhruba dvě desítky lidí, o některých kandidátech se spekuluje. Je ale jasné, že největší otázkou je nyní právě to, zda nakonec bude Babiš o místo po Miloši Zemanovi bojovat. Sám současný prezident by viděl Babiše na svém postu velmi rád.

Zdroj: ČTK, Novinky, iDNES, Facebook, Twitter, Median, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články