Zeman se vyjádřil ke kandidatuře Andreje Babiše na prezidenta. Řekl také, v čem ho bývalý premiér zklamal

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: Profimedia

Prezident České republiky Miloš Zeman se po delší době opět ukázal v televizi. Konkrétně přišel do pořadu CNN Prima NEWS Partie. V rozhovoru mimo jiné uvedl, jestli si myslí, že by byl Andrej Babiš dobrým prezidentem, a čím ho v poslední době zklamal.

Miloše Zemana v poslední době trápily zdravotní potíže. Dokonce byl kvůli nim hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Po návratu bylo zjištěno, že má prezident koronavirus, a tak musel strávit 10 dní v karanténě.

Nyní už se plně zotavil a objevil se v televizním rozhovoru s Terezií Tománkovou. Prvním tématem, které přišlo na řadu, byl Andrej Babiš a jeho potenciální kandidatura na prezidenta.

Babiš stále vyčkává

O tom, zda se bývalý český premiér zapojí do klání o Pražský hrad, se v současné době hojně diskutuje. Sám Andrej Babiš je zatím spíše tajemný. Nejprve kandidaturu úplně odmítal, nyní připustil, že by k ní přistoupil, pokud by sehnal dostatečné množství podpisů.

V nedávných rozhovorech, například pro Denik.cz, ale uvedl, že kandidatura pro něj momentálně není aktuální téma a dává přednost převodu svého hnutí z vlády do opozice.

Předseda hnutí ANO také uvedl, že o kandidatuře uvažuje i díky současnému prezidentu Miloši Zemanovi, který mu už několikrát vyjádřil podporu. Naposledy právě v pořadu Partie.

Babiš jako kandidát

„Babiš bude dobrý kandidát na prezidenta, o tom nepochybuji, “ řekl v pořadu televize CNN Prima NEWS Zeman. Přidal k tomu ale relativně překvapivý dovětek. „Na druhou stranu se ukázal jako člověk, který nechce bojovat a předčasně rezignoval,“ dodal.

Toto lehké zklamání prezident odůvodnil situací, která v České republice nastala po letošních volbách do poslanecké sněmovny. Miloš Zeman totiž už předem avizoval, že chce pověřit sestavením vlády předsedu vítězné strany a nikoliv koalice.

„Já bych dostál svému slibu a jmenoval bych premiérem vítěze voleb, tedy právě jeho. On veřejně prohlásil, že to nereflektuje, tak jsem jmenoval toho, kdo byl druhý na pásce, tedy pana Fialu,“ vysvětlil změnu svého postoje současný prezident.

Konec policejního prezidenta

Zeman se v rozhovoru mimo jiné vyjádřil i k odchodu současného policejního prezidenta Jana Švejdara, který se rozhodl po jmenování nového ministra vnitra Víta Rakušana rezignovat.

Prezident se se Švajdarem rozcházel především v názoru na povinné očkování policistů. V důsledku je tedy nakonec rád, že na této pozici končí.

„Jestliže policejní prezident prohlásí, že v případě povinného očkování policistů by od policie odešlo 10 tisíc policistů, přestože neočkovaných je tam 7 tisíc lidí, tak za prvé neumí počítat, a za druhé se dopouští šíření poplašené zprávy. Tento výrok v mých očích policejního prezidenta odepsal,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Denik.cz,

Autor: Markéta MladáSouvisející články