Bohuslav Svoboda označil zradu Marvanové za obyčejné pozérství. Představil plán 3K

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

15. prosince letošního roku se Bohuslav Svoboda nestal pražským primátorem. Při hlasování se proti němu totiž postavila radní Hana Kordová Marvanová z koalice SPOLU. V rozhovoru pro Echo24 Svoboda prozradil, že ještě do konce roku proběhnou jednání a že se bude SPOLU snažit, aby se vše vyřešilo ideálně ještě v lednu.

„Ještě kolem půl sedmé jsem s paní doktorkou Marvanovou hovořil, těsně před hlasováním, a řekli jsme si, že se stane součástí mého vyjednávacího týmu. Já jsem odešel na klub, abych o tom informoval, a ona v mezidobí dala informaci do tisku, že mě nepodpoří,“ řekl Svoboda pro CNN Prima NEWS těsně po svém neúspěchu.

Teď se ale vrací k tomu, že kdyby se koalice SPOLU dohodla s Piráty, nikdy by k takové situaci nemuselo dojít. Nepřipadá mu ale, že by po jeho neúspěchu dostat se na post primátora Prahy byla celá situace zpět na začátku.

„Vyjednávám o koalici na vládním půdorysu, to znamená o koalici třech základních stran a z tohoto pohledu to pro mě není začátek, je to pokračování něčeho, co má nějaký děj a ten je u politických vyjednávání vždycky složitý a má nejrůznější zádrhele, ale v zásadě se na tom principu nic nemění,“ řekl v nejnovějším rozhovoru pro Echo24, který vyšel v úterý.

Vždy mi šlo o zájmy Pražanů

Marvanová podle Svobody sama zvolení primátora navrhovala. On tak jen těžko dokáže pochopit, proč se nakonec obrátila proti němu.

„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývající 18 zastupitelů, které mám v týmu. Pro někoho je ale důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města,“ uvedl s odkazem na Marvanovou.

Následně pak řekl, že jednání radní bylo nezodpovědné a že šlo doslova o pozérství. Současný dosluhující primátor Zdeněk Hřib na celou situaci reagoval tím, že je stále šance o spojenectví Pirátů a SPOLU vyjednávat.

„Bohuslav Svoboda nebyl zvolen novým pražským primátorem. Slovy Karla Gotta: Toto jsem opravdu nečekal. Tři měsíce jako dosluhující primátor Prahy čekám, abych mohl důstojně předat vedení vítězi voleb. SPOLU selhalo jako vyjednavač. Snad se poučí, ještě jim dáme šanci,“ uvedl na twitteru.

3K

Sám Bohuslav Svoboda má v tom, jak by se nyní mělo postupovat, jasno. Plán nazývá 3K. „Jak zařídit, aby Praha měla v co nejkratší době legitimní vedení? Ty kroky jsou velmi jednoduché. Jsou tři a můžete jim říkat 3K. Budeme komunikovat, jednat o kompromisech a na závěr uděláme koalici. Byli jsme zvoleni, abychom přinesli změnu,“ napsal na facebooku.

Velké podpory se pod svým vyjádřením ale nedočkal. „Za mě přinášíte VELKÉ zklamání, že sebereflexe ODS končí tak brzo a tak špatně. Opravdu jsem vás nevolil proto, abyste se paktovali s ANO, opravdu jsem vás nevolil proto, abyste místo spolupráce s demokratickými stranami na ně plivali,“ napsal někdo v komentářích.

Podle jiného sledujícího by se měl ve svých 78 letech Svoboda vzdát touhy po postu pražského primátora a přenechat ho raději někomu z o dvacet let mladších kolegů. Další komentář pak zmiňuje, že změnu nemají přinášet osmdesátiletí politici. „O jejich úsudku mám vážné pochyby, ať už jsou z jakékoli strany,“ dodal jeden z uživatelů.

Zdroj: Přehledně24, Echo24, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články