Miloš Zeman v posledním vánočním projevu shrnul svou politickou kariéru. Kritikům vadila sebestřednost a chybějící vize

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

Miloš Zeman v pondělí 26. prosince krátce po 13. hodině odpolední pronesl svůj tradiční vánoční projev, tentokrát již jeho poslední jakožto prezidenta. Během toho promluvil nejen o složitosti současné doby, ale také celkově zhodnotil svou politickou kariéru. Na závěr popřál občanům krásné svátky.

Prezident už před lety posunul tradiční novoroční projev na Druhý svátek vánoční a ve stejném duchu pokračoval i letos. Na úvod upozornil, že bude jeho projev delší, protože je zároveň také posledním.

Jako nejvýznamnější téma letošního roku vnímá Zeman konflikt na Ukrajině. Tím také ve svém projevu zveřejněném na stránkách Hradu začal.

„Jsou situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním. Proto plně podporuji pomoc České republiky bojující Ukrajině,“ řekl Zeman s tím, že vláda se maximálně podílí na tom, aby Ukrajina ruský nápor dokázala odrazit.

„Věřím, že tlak svobodných zemí, které Ukrajinu podporují, dříve nebo později přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo,“ dodal. Následně pak řekl pár slov také k energetické krizi, která tu podle jeho slov byla už dříve, kvůli válce na Ukrajině se ale výrazně zhoršila.

Shrnul svou politickou kariéru

Zeman krátce zkritizoval Green Deal a promluvil také o inflaci. „Jedním z faktorů inflace je i zvyšování úrokových sazeb Centrální bankou, protože úroky jsou náklad a náklad se promítá v cenu,“ uvedl. Připomněl, že vetoval novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022, protože se mu nelíbil jeho slovy „šílený deficit 375 miliard korun“.

Velkou část projevu pak Zeman věnoval shrnutí své politické kariéry. „Za svoje názory jsem byl několikrát vyhozen z práce, poprvé kvůli nesouhlasu se sovětskou okupací a naposledy v září 1989 kvůli kritickému článku v technickém magazínu, který měl velký ohlas, rozmnožoval se a tak alespoň snad trochu rovněž přispěl k listopadové revoluci,“ řekl.

Pak se zmínil i o své první a druhé kandidatuře na prezidenta a nakonec vše zakončil slovy: „Milí moji, je čas se rozloučit. A jak jinak než slovy básníka: A kdybychom se víckrát neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost. Sbohem a šáteček.“

Jeho projev řada politiků zkritizovala

Zeman si od politiků za svůj projev vysloužil spíše kritiku. Vyjádřili se i současní kandidáti na hlavu státu. Například Petr Pavel na svém twitteru napsal: „Nechci přidávat hodnocení M. Zemana, lidé už ho slyšeli dost. Mohu ale říci, co dnes od prezidenta neslyšeli, ačkoli to slyšet měli: Naše země i lidé za sebou mají náročný rok a těžké časy nás ještě čekají, ale zvládli jsme už i horší období, takže klid, i tentokrát to zvládneme.“

Senátor Pavel Fischer, který rovněž kandiduje na prezidenta, na facebooku uvedl, že Miloš Zeman v projevu jen obhajoval sebe a své činy a nepřinesl svými slovy lidem nic nového. I podle sledujících v komentářích byl projev spíše ukázkou sebestřednosti než vánočním přáním.

„Trapnost a hulvátství až do hořkého konce. Nejhorší vánoční projev od dob Husáka,“ napsal jeden z uživatelů v komentářích serveru Novinky, další dodal: „Zeman řekl, že to bylo krásné a bylo toho dost. Mohl to klidně zkrátit. Bylo toho dost. Krásné to rozhodně nebylo.“

Fialovi vadila sebestřednost, Babiš pochválil jeho rétorické schopnosti

Premiér Petr Fiala podobně jako řada politiků upozornil na Zemanovu sebestřednost. „Projev M. Zemana byl do značné míry jeho vlastním ohlédnutím za dlouhou politickou kariérou,“ uvedl. Dodal, že v mnoha věcech se ale s prezidentem shodují, a to například v podpoře Ukrajiny.

Naopak Andrej Babiš Zemana pochválil: „Pan prezident Zeman i ve svém posledním projevu ukázal, jak vynikající je rétor. Dát skoro dvacetiminutový projev spatra, bez papíru, je až neuvěřitelné. Nikdo takový v současné politice není a v tomto směru bude jeho odchod do politického důchodu velkou ztrátou,“ uvedl.

Dodal ale, že přece jen mu v projevu něco chybělo. „V projevu mi na závěr přeci jen chyběla vize, výhled do budoucna a přání, aby se České republice v dalších letech dařilo ještě lépe než doposud. Od končícího prezidenta a tak zkušeného politika bych slova směrem do dalších let slyšel rád.“

Zdroj: Pražský hrad, YouTube, Twitter, Facebook, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články