Koalice SPOLU se v Praze s Piráty prozatím nedohodla. Rýsuje se jednání s ANO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Jednání zástupců koalice SPOLU a Pirátů o společné pražské koalici v pondělí odpoledne nedopadlo tak, jak si strany představovaly. Ačkoli už prý došlo k nějakému posunu, nezdá se, že by se strany blížily ke zdárnému výsledku. Kandidát SPOLU na post primátora Bohuslav Svoboda má s Piráty problém a označil podle Novinek jednání s nimi za velmi obtížné.

Členové Pirátské strany trvají na tom, že v radě nechtějí sedět s trestně stíhanými politiky. Zástupci SPOLU na to reagovali schůzkou s hnutím ANO, která proběhla v pondělí večer.

„Každé jednání s Piráty je velmi obtížné. Jejich jednání jsou vázána na to, že až bude smlouva podepsaná, tak si ji nechají potvrdit fórem,“ uvedl po pondělním jednání s Piráty Svoboda. Na druhou stranu se zástupci ANO si očividně koalice rozumí.

Na většině programových otázek se shodli

Jak informuje server Blesk, s hnutím ANO se vítězná koalice shodla téměř na všech programových otázkách. Svoboda označil jednání za velmi pozitivní a věří, že by mohla časem vzniknout mezi stranami spolupráce.

„Když ta komunikace je dobrá, tak se dají překonat i věci, které jsou sporné, nebo se některé sporné věci mohou z programu vypustit. V tom jsme neviděli žádný problém,“ uvedl. Velmi pozitivní dojmy měl z jednání i Patrik Nacher za ANO.

Ten prohlásil, že většina programových otázek má u obou stran stejné řešení. „Nicméně obsahově jsme i nalezli některé věci, kde se zatím lišíme, což je třeba věc nějaké sociální podpory,“ doplnil podle České televize s tím, že se zástupci obou stran v následujících dnech ještě sejdou.

Piráti neustoupí

Mezitím, co SPOLU a ANO jednají o spolupráci, Piráti se jim vzdalují. Na svém facebooku se primátor Prahy Zdeněk Hřib už dříve vyjádřil k tomu, že Piráti rozhodně do rady nepůjdou s trestně stíhanými politiky.

„Držíme kurz! Piráti nechtějí ve vedení Prahy trestně stíhané osoby. Není to žádný překvapivý požadavek. Říkáme to dlouhodobě a jsme k tomu zavázaní povolební strategií. Navíc je to přece obecně důležité pro politickou kulturu v naší zemi,“ napsal.

Zástupci SPOLU a ANO se sejdou znovu pravděpodobně ještě v tomto týdnu. „Nejbližší krok je, že seznámíme klub s dnešní schůzkou a domluvíme se na nějakém dalším postupu a strategii,“ uvedl podle Blesku Nacher.

Zdroj: Novinky, Blesk, Česká televize, Přehledně24, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články