Dominik Feri neuspěl se svou žádostí o zastavení trestního stíhání

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dominik Feri
Zdroj: Profimedia

Bývalý poslanec za TOP 09 Dominik Feri dostál svého slova, že se bude proti obviněním ze znásilnění bránit a podal stížnost. Státní zástupce ji však zamítl, a trestní stíhání tak bude pokračovat. Potvrdil to pro Právo mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Trestní stíhání je proti Ferimu v současné době vedeno v souvislosti se znásilněním nebo pokusu o něj u tří dívek, z nichž jedna nebyla v době činu plnoletá.

Dominik Feri se stáhnul z politiky poté, co jej několik žen nařklo ze sexuálního obtěžování. Feri od začátku této kauzy trvá na své nevině.

Svědectví proti Ferimu

Příběhy napadených žen přinesly redakce Deníku N a Alarmu. Jedna z dívek zde podala výpověď, kdy byla donucena ke styku, se kterým nesouhlasila. Na jednom večírku prý skončila s Ferim na pokoji a ten se i přes opakovaný nesouhlas dožadoval sexu.

„Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ uvedla tehdy pro Deník N.

Obvinění ze sexuálního obtěžování

Stíhání bylo zahájeno začátkem března, jak jsme psali zde. „Kriminalisté začali případ prověřovat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti,“ uvedl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk.

Dále Daněk doplnil, že proti Ferimu bylo zahájeno i stíhání za trestný čin znásilnění spáchaném na dítěti. „V tomto případě mluvíme o dítěti jako o osobě, která dovršila sedmnáctý rok věku,“ doplnil Daněk. Za tento čin hrozí Ferimu až 10 let vězení.

Feri na zahájení stíhání reagoval pozitivně. „Po 9 měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Doufám, že s vámi brzo budu komunikovat jako dřív,“ uvedl na svém instagramu.

Stížnost proti stíhání zamítnuta

Feriho první kroky k dokázání neviny vedly k zaslání žádosti o zastavení stíhání. Tomu však nebylo vyhověno.

„Ve vámi dotazované věci byla obviněnou fyzickou osobou podána stížnost proti zahájení trestního stíhání. O stížnosti rozhodovalo Městské státní zastupitelství v Praze, které stížnost jako nedůvodnou na konci měsíce dubna zamítlo,“ potvrdil pro iDNES Cimbala.

„Ve zbylé části týkající se skutků, pro které nebylo obviněnému sděleno obvinění, dosud probíhalo samostatné prověřování. Nyní však policejní orgán rozhodl usnesením o odložení této věci, neboť z dosavadního prověřování nevyplynuly takové skutečnosti, které by umožňovaly prověřované jednání posoudit jako trestný čin,“ uvedl dále.

Redakci iDNES se podařilo získat i vyjádření samotného Feriho. „U většiny nařčení jsem doposud prokázal, že jsou nepravdivá a policie je odložila. A to včetně těch, která mediálně nejvíc rezonovala. Pokud jde o další kroky ve vztahu k odloženým případům, tak to nyní nemohu komentovat,“ sdělil.

Zdroj: iDNES, Deník N, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články