Spojenými státy rezonuje téma zákazu interrupcí. O víkendu proběhly po celé zemi prostesty

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
joe biden prezident
Zdroj: Devi Bones/Shutterstock.com

Právo na interrupci bylo dosud v USA zaručeno precedentem z roku 1973. Nedávno však unikl dokument, dle kterého se Nejvyšší soud chystá tuto ústavní ochranu zrušit. Na toto reagovala demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů a schválila zvláštní zákon, který měl právo na potrat chránit. Dle očekávání však zákon neprošel Senátem. Občané USA tak nyní budou napjatě očekávat červen, kdy Nejvyšší soud definitivně rozhodne o osudu precedentu. Již nyní však po celé zemi probíhají ostré debaty a protesty.

V Senátu pro schválení zákona hlasovalo jen 49 demokratů, přičemž pro schválení je třeba 60 hlasů.

Zamítnutí zákona se očekávalo

Demokraty navrhnutý zákon měl chránit právo na potrat do doby, kdy je dítě schopné přežití. Tato část zákona odpovídá současnému stavu. Navíc měl však zákon zaručit právo na interrupci i v pozdějších týdnech těhotenství, pokud by byl ohrožen život matky. Zákon měl také zakázat nařízené ultrazvuky či čekací lhůty před potratem.

Výsledek hlasování Senátu okomentoval americký prezident Joe Biden, který vyzval občany, aby toto brali na vědomí při podzimní volbě kandidátů.

„Uvidíte, že se tato rozhodnutí objeví a budou ještě více rozdělovat Spojené státy. Budeme se hádat o věcech, o kterých bychom se hádat neměli,“ řekl dle ČTK Biden.

Demokraté versus republikáni

Vztahy mezi těmito dvěma skupinami jsou velmi napjaté. Republikáni tepají demokraty za to, že chtějí liberálnější přístup k interrupcím, než má Německo či Francie. Demokraté zase kritizují republikány za jejich veřejný souhlas s plošným zákazem potratů.

Již nyní lze pozorovat u států, kde vládnou republikáni, že by se k zákazu potratů přiklonily. Dokonce se objevily názory, že by se potrat zakázal i v případě znásilnění či ohrožení života matky. Někteří republikáni by však zašli ještě dále a zakázali by i antikoncepci.

Louisiana už dokonce takový zákon připravuje a vyvolává to ostrou debatu, protože dle něj by byl potrat klasifikován jako vražda, a to dokonce i v případě spontánního potratu.

Takový zákon má zaveden například Salvadorská republika. Ženy zde za jeho porušení mohou jít do vězení na několik desítek let, jak jsme psali zde.

Protesty napříč USA

Téma potratů rezonuje celými Spojenými státy a po celé zemi probíhaly v sobotu protesty. K nim vyzvala organizace Women’s March. „Pro ženy v této zemi bude letošní léto létem plným hněvu,“ citovala agentura Reuters Rachel Carmonaovou z tohoto hnutí. Ta dále uvedla: „Nepřestaneme, dokud tato vláda nezačne pracovat pro nás, dokud neutichnou útoky na naše těla, dokud nebude právo na potrat kodifikováno v zákoně.“

Demonstranti pod Washingtonovým památníkem dávali najevo naštvanost, že musí bojovat o něco, co již před 50 lety vybojovali jiní.

Součástí protestů byly transparenty „Regulujte své pánské přirození!“ či „Nehrajte si s mou vaginou!“.

„Vláda tímhle zásadně překračuje své pravomoci a Nejvyšší soud nemá žádné právo vůbec se zabývat rušením tak přelomového rozhodnutí, které je pevně ustavené desítky let. Já jsem z velmi konzervativní rodiny a mluvím o tom i se staršími příbuznými, aby se v tomto postavili na mou stranu a volili podle toho,“ uvedla dle webu iRozhlas jedna z protestujících.

Někteří protestující také zmínili podobnost s Polskem, kde byly potraty také zakázané a budí to rozpaky po celém světě.

Protesty však probíhaly například i v New Yorku, Los Angeles či Chicagu.

Dle odborníků na americký politický systém bude toto téma mít velký vliv na podzimní volby, kdy by toto mohlo přinést hlasy demokratům.

Zdroj: Reuters, iROZHLAS, ČT 24, iDNES, ČTK, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články