Po potratu rovnou do vězení. V Salvadoru je jakékoliv přerušení těhotenství tvrdě trestáno

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ultrazvuk
Zdroj: Shutterstock

Salvadorská republika je přímořský stát ve Střední Americe při pobřeží Tichého oceánu. Platí zde úplný zákaz interrupcí, a to i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Za přerušení těhotenství, i spontánní, tak hrozí ženám desetileté tresty za mřížemi.

Ztráta nenarozeného dítěte je obrovskou životní tragédií. V případě Salvadoru se jedná i o porušení přísného protipotratového zákona za vraždu s přitěžujícími okolnostmi a ženy, které potratí své dítě jsou, okamžitě zajaty a odsouzeny k odnětí svobody, a to až na několik desítek let. V mnoha případech jdou do vězení okamžitě, bez nutné zdravotní pomoci.

Úřady přísně stíhají i ženy, které během těhotenství trpí vážnými zdravotními problémy ohrožujícími jejich vlastní život i život dítěte. Za posledních dvacet let bylo v Salvadoru stíháno 181 takových žen, píše web France24. Organizace Amnesty International právem označuje Salvador za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro ženy na světě.

Znásilnění – potrat – vězení

Například Evelyn Hernándezová dle svých slov pravděpodobně otěhotněla po znásilnění, které se ovšem bála nahlásit policii. O probíhajícím těhotenství prý nevěděla a v osmém měsíci porodila doma ve vaně. Dle lékařů upadla do bezvědomí kvůli velké ztrátě krve, protože potratila. Dítě se dle obhajoby narodilo bez známek života. Následně byla okamžitě vzata do vazby a soud ji obvinil z vraždy, spontánní potrat nebral v úvahu a odsoudil ji na 30 let za mřížemi.

Tato žena bohužel není jedinou obětí podobných rozsudků. Podle deníku El País bylo v roce 2017 v Salvadoru za mřížemi téměř 20 žen, které si za potrat odpykávají až třicetileté tresty. V mnoha případech šlo podle ochránců lidských práv o spontánní potrat, který ale soud kvalifikoval jako vraždu, uvádí Blesk. Nyní v salvadorských vězeních zůstává nejméně 18 žen, které ztratily děti i svobodu.

Ženy sobě

Aktivistka za lidská práva Morena Herrerová, která vede místní neziskovou organizaci ACDATEE, je velkou oporou těmto životem zkoušeným ženám. Neúnavně se podílí na pomoci a má za sebou několik úspěchů. Po řadě odpykaných let se v posledních dnech podařilo zprostit obvinění tři ženy.

Celkem se organizaci Moreny Herrerové od roku 2009 podařilo pomoci osvobodit 61 žen, píše web DW.

Absolutní zákaz přerušení těhotenství, tedy i v případech ohrožení života matky či po znásilnění, platí v Chile, Nikaragui, Hondurasu, Dominikánské republice nebo na Maltě.

Přitom právo na interrupci je považováno za jedno z reprodukčních práv ženy. Reprodukční práva spadají do oblasti nejprobíranějších lidských práv, a to zejména z toho důvodu, že se týkají každé ženy nezávisle na jejím ekonomickém, sociálním či geografickém původu, vysvětluje ve své práci Právo na interrupci z roku 2016 Eva Pazderková.

Zdroj: ČT24, Seznam Zprávy, France24, AMO.cz, Blesk, DW

Autor: Veronika Holcová



Související články