Covid už nebude na seznamu nemocí, jejichž šíření je trestné. A dostaneme odškodnění za ty tři roky šikany? ptá se veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Shutterstock

Česká vláda vyřadila covid-19 ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek změnu využije k tomu, aby ještě před Velikonocemi mohl zrušit povinnou sedmidenní izolaci v případě osob nakažených nemocí.

Vláda přijala novelu, díky které bude koronavirus definován jako běžná nemoc, nebude tedy již na seznamu vedle AIDS nebo moru, jejichž šíření je ze zákona trestné.

Důvodem je skutečnost, že oproti jaru 2020, kdy byl covid-19 na tento seznam zařazen, mají lékaři o této nemoci mnohem více poznatků a také možností, jak ji léčit nebo předcházet jejím závažným projevům, píše se na stránkách Úřadu vlády ČR .

Konec povinných izolací

Letos v lednu soud udělil například dvouletý trest ženě, která v roce 2021 i přes zákaz projížděla v době lockdownu mezi dvěma kraji. Za šíření nemoci skončila na dva roky ve vězení, píše iDNES. Nic podobného ale už nyní hrozit nebude.

Podle ministra zdravotnictví znamená změna také konec povinných izolací. „Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí,“ uvedl.

Podle jeho slov se covid nezařadí mezi banální nemoci, zároveň však proti němu existují léky a očkování a není již tak nebezpečný jako na začátku pandemie. „Víme, jak ho diagnostikovat, jak ho léčit, jak se chránit,“ řekl podle Seznam Zpráv.

K neuvěření, myslí si veřejnost

Reakce veřejnosti na novinku nejsou příliš pozitivní. Náhlá změna se lidem nelíbí především proto, že ještě před několika měsíci byl covid vnímán jako problém, kvůli kterému se v ČR nastavovala přísná pravidla.

„Je to k neuvěření. Ani rodiny se nesměly navštěvovat. A najednou takhle. Chce se mi zvracet z toho, co to vše mělo znamenat,“ uvádí na facebooku paní Oldřiška. „No, hlavně že jsme se nechali očkovat a máme stovky vedlejších účinků,“ stěžuje si uživatelka Iveta.

„Já to moc nechápu. Před dvěma roky téměř na týden přesně tu byl totální lockdown s uzavřenými okresy, zavřenými obchody, nočním zákazem vycházení a snahou nařizovat roušky i venku. A dnes je covid prohlášen za de facto neškodnou nemoc?“ diví se v komentářích na iDNES pan Martin.

„A dostaneme odškodnění za ty tři roky šikany?“ ptá se pak v diskuzi u článku Seznam Zpráv pan Ivo. „Obyčejný člověk se už může všemu jen smát,“ podotýká na facebooku uživatelka Eva.

Zdroj: Vláda ČR, iDNES, Facebook, Seznam Zprávy

Autor: Shani MaiováSouvisející články