Za vysoké ceny potravin mohou dle Zdeňka Nekuly obchodní řetězce a sami zákazníci. Těm ministr doporučil nakupovat jen ve slevách

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zdenek Nekula
Zdroj: Profimedia

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula v pořadu Ptám se já přiznal, že mají data dokazující, že za vysokými cenami potravin stojí obchodníci. Ministerstvo však nehodlá regulovat trh, a ministr i proto doporučuje lidem nakupovat ve slevách.

Zatímco v Čechách vzrostly ceny potravin o 27,2 procent, ve Francii to dle serveru Seznam Zprávy bylo o 13,1 procenta a v Německu o 20,5 procenta. Zároveň světový index cen potravin klesá, zatímco u nás stále roste.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se před několika dny zúčastnil pořadu Ptám se já a vysvětloval, proč tomu tak je.

Za vysoké ceny mohou prodejci

Proč rostou ceny? Dle ministra je na vině několik faktorů. Prvním z nich je válka na Ukrajině, kdy kvůli panice některé produkty skokově zdražily. Ačkoliv kolem prázdnin přišel pád těchto cen, narušily jej ceny energií, které také skokově vyrostly.

Moderátorka pořadu Marie Bastlová však oponovala, že jinde v Evropě začaly ceny potravin klesat, zatímco u nás tomu tak není. Ministr k tomu uvedl, že to je důsledek velkého proinflačního očekávání obchodníků, kteří na jaře tvrdili, že chleba bude stát 200 korun.

Prodejci dle něj zkusili zvýšit ceny a čekali, jak na to trh zareaguje. Vzhledem k tomu, že to zákazníci tolerovali, ceny zůstaly vysoké.

Bastlová na ministrova slova reagovala přečtením příspěvku na twitteru ministra z minulého roku, kde sliboval sledování marží obchodníků.

„My jsme monitorovali tu situaci, co se týká marží nebo obchodních přirážek. Ale je potřeba si říct, že ze zákona, kdo je oprávněn s tím následně nakládat, je ministerstvo financí, potažmo speciální finanční úřad, který může s těmi daty nadále pracovat a vyvíjet nějaký nátlak,“ vyvlékl se ze zodpovědnosti ministr.

Nekula však trvá na tom, že měl signály o tom, že chtějí prodejci skokově navýšit ceny a díky tomuto „strašení“ k tomu nedošlo.

Cukr jako příklad

Během rozhovoru Nekula několikrát zmínil konkrétně cukr. Zatímco cukrovary zvýšily cenu oproti loňskému září o 6,7 Kč, tak ceny v obchodech vzrostly dvojnásobně.

„Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši,“ řekl již v lednu ministr.

Doposud však ministerstvo situaci řešit nezačalo, ačkoliv si je dle slov ministra plně vědomo, na čí straně je chyba.

Lidé mají nakupovat ve slevách

Ministr se však i přesto nechystá nijak zastropovat ceny a uvedl, že řešení je na spotřebitelích. Co má tedy podle Nekuly spotřebitel dělat? „Maximálně využívat slevové akce, jednoduché doporučení,“ odpověděl.

Odpovídá to i slovům ředitele sekce potravinářství Jindřicha Fialky, který v rozhovoru pro iRozhlas řekl: „Je otázka nás spotřebitelů, zdali budeme tyto obchodní přirážky a ceny v maloobchodních sítích tolerovat.“

Čímž zjednodušeně řečeno přenesl zodpovědnost za vysoké ceny na zákazníky, kteří takto drahé zboží koupí.

Dle průzkumu agentury Ipsos ale zákazníci začali nakupovat ve slevách a na potravinách výrazně šetří, i přesto však ceny neklesají.

Ministr v rozhovoru proto zmínil, že se chystá schůzka, na které se sejdou zástupci celého procesu od výroby až po prodej. Cílem této schůzky dle Nekuly bude, že se najde ideální cena pro spotřebitele.

Pokud by dohoda nebyla možná, bylo by ministerstvo pro regulaci cen? „Ne, jsem zastáncem volného trhu,“ odpověděl ministr rezolutně a dodal, že v průběhu jarních měsíců začnou ceny klesat.

Zdroj: Seznam Zprávy, iRozhlas, Ministerstvo zemědělství ČR, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články