Svět se potýká s vysokými cenami cibule. Havlíček v Česku kritizuje drahé Fialovo lečo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cibule
Zdroj: Shutterstock

Téměř celý svět se v posledních týdnech potýká s vysokými cenami za některé druhy ovoce a zeleniny. V Británii se v některých obchodech už nějaký čas prodávají rajčata a okurky na příděl, v současné době je ale největším problémem cibule. Lidé ji čím dál častěji vypouští ze svých jídelníčků a státy řeší, jak z krize ven.

Podle serveru India Today by výrazný nedostatek cibule v některých zemích mohl vést až ke globální krizi. Stoupla totiž nejen její cena, ale také ceny další zeleniny, která je jejím nedostatkem výrazně ovlivněna.

Cibule dražší než maso

Pravděpodobně nejhorší situace ohledně cibule je v současné době na Filipínách, uvádí iDNES. Tamní lidé za kilo této zeleniny nechají na trhu více peněz než například za kuře. Server East Fruit uvádí, že ve východních zemích jsou ceny stále daleko přijatelnější.

Více než 70 % dotazovaných zemědělců podle webu uvedlo, že očekávají v příštích měsících zvýšení produktivity pěstování cibule, zároveň se ale obávají, že to vysoké ceny zeleniny nezastaví.

I na Ukrajině, v Gruzii, Moldavsku, Uzbekistánu a Tádžikistánu už lidé pociťují rozdíl. A cena cibule stoupla i u nás. Z této potraviny se totiž stává nedostatkové zboží, což se prudce odráží na její ceně. Stoupají ale ceny i dalších potravin a třeba takový Karel Havlíček za to kritizuje především vládu.

Havlíčkovo lečo

Poslanec Karel Havlíček na svém twitteru uvedl, že během Fialovy vlády zelenina výrazně podražila. Aby dostatečně upozornil na zvýšení cen, představil sledujícím takzvané Fialovo lečo, které podle něj vyjde mnohem dráž než lečo Babišovo.

„V době končící pandemie pojmenovali ekonomičtí čarodějové pětikoalice inflaci jako Babišovu drahotu. Od té doby vzrostla cena paprik, rajčat, cibule a vajec o 150 až 200 %. Aneb z leča se stal luxus,“ napsal na svém twitteru.

Jako příklad pak uvedl, že cibule podražila z 2 korun na 6, rajčata z 29 na 60 korun a papriky z 29 na 79 korun. Jenomže jeho výpočty nejsou tak úplně pravdivé, a od lidí se proto Havlíček dočkal především kritiky.

„Za Babiše stávalo kilo paprik i kilo a ve špičce nekleslo pod 90 korun! To to má Fiala při dnešních platech a zimních cenách ještě dost levné!“ vzkazuje politikovi uživatel Martin.

Někteří lidé pak kritizují také to, že Havlíček nemyslí na sezónu a ceny potravin řeší jen velmi obecně. „Jste oba tak blbí, že si děláte lečo na konci února, kdy je vůbec nejméně čerstvé zeleniny a vajec?“ podotýká k Babišovu a Fialovu leču pan Petr.

„Před 3 lety byly v tuto dobu papriky ještě dražší než dnes. Tenkrát za to mohl prosím kdo? Až si budu chtít v červenci ve Špindlu zasáňkovat a budou zavřené vleky, za to bude moci také tato vláda? Vaše hnutí je opravdu ubohé, jak se chytáte každého stébla. Vy se topíte?“ ptá se uživatel ZaRrohh.

„Jsem vám chtěl na tu ptákovinu něco napsat, pane poslanče, ale dostal jste tu takovou nakládačku, že by to bylo nadbytečné. Děkuji,“ shrnul svůj postoj v komentářích uživatel Lukáš.

Zdroj: Přehledně24, India Today, East Fruit, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články