Obchody v Británii prodávají ovoce a zeleninu na příděl. Za jejich nedostatek může špatné počasí i energetická krize

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nakupovani jidlo
Zdroj: Dora Biro / Shutterstock

Dva z největších britských potravinářských řetězců byly v posledních týdnech nuceny začít prodávat některé potraviny na příděl. V obchodech se zákazníci běžně setkávají s prázdnými přepravkami a mezi nedostatkové zboží patří především rajčata a okurky.

Obchodní řetězec Asda omezil nákup ovoce a zeleniny na 3 kusy od každého. Konkrétně se to týká rajčat, paprik, okurek, hlávkového salátu, brokolice, květáku a malin.

Morrisons pak omezil nákupy ovoce a zeleniny dokonce na pouhé dva kusy u jednoho druhu, uvádí Novinky. Mluvčí druhého ze zmíněných velikánů pak pro server The Telegraph uvedl, že omezení potrvá minimálně několik týdnů.

Na vině není brexit

Britové mají v poslední době tendenci z mnoha věcí obviňovat brexit, se kterým podle všeho čím dál větší část obyvatelstva nesouhlasí. Podle serveru Express ale vystoupení země z EU není tím, co stojí za současnými potravinářskými problémy.

Morrisons například uvádí jako jeden z důvodů nepříznivé povětrnostní podmínky ve Španělsku a Maroku, odkud obchod získává část zásob. Právě špatné počasí v zámoří označuje za hlavní důvod krize i Asda.

Kromě toho jsou na vině i rostoucí ceny energií a problémy s jednotlivými dodavatelskými řetězci. Lee Stiles, tajemník Lea Valley Growers Association uvedl, že v prosinci zvedla řada dodavatelů ceny zboží, a mnoho podniků se tak snažilo najít nějaké levnější.

Některé supermarkety pak v domnění, že jim zásoby vystačí, odložily několik nákupů ovoce a zeleniny o pár měsíců, uvádí server iNEWS. To se ale ukázalo jako špatná volba a výsledkem jsou prázdné regály v obchodech.

Sociální sítě plní stížnosti

Veřejnost ve Velké Británii je samozřejmě s problémem velmi nespokojena. Sociální sítě plní fotografie s prázdnými regály a stížnosti nakupujících.

„Rostoucí ceny jsou dost špatné, ale nedostatek základních potravin je nepřijatelný,“ píše například na twitteru uživatelka Cllr Andrea Cowan.

„V jednom z obchodů nám bylo řečeno, že povětrnostní podmínky v cizině ovlivnily prodej ovoce, zeleniny, a dokonce některých hub. Jak ale vidím, podobné je to i na dalších místech,“ napsal pod jejím příspěvkem jeden z uživatelů.

Ačkoli podle odborníků jsou důvody komplikací velmi zřejmé, stále se najde řada těch, kteří obviňují brexit.

„Od dovozce jsme slyšeli, že v Evropě je spousta ovoce a zeleniny. Skutečnou pravdou je, že vývoz do Spojeného království trvá 70 hodin a čeká se na vyřešení veškeré byrokracie na hranicích. To zvyšuje náklady. Důvodem je brexit,“ myslí si například uživatel Nige the Northern Brummie.

Zdroj: Novinky, The Telegraph, Express, Přehledně24, iNEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články