Obchodní řetězce s cenami potravin nemanipulovaly. Nekula je rád, že v Česku funguje tržní prostředí, omlouvat se ale obchodníkům nehodlá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Nekula
Zdroj: Profimedia

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula by se měl podle obchodních řetězců omluvit. V minulosti totiž několikrát uvedl, že obchodníci potraviny v mnohých případech jen uměle navyšují. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale uvádí, že marže zvyšovali všichni. Nekula trvá na tom, že se nikomu omlouvat nebude.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna v úterý na tiskové konferenci uvedl, že trh pouze reaguje na zvyšující se inflaci. Nekulovy spekulace se tak nepotvrdily.

„Experimenty s cenovou regulací u potravin ukázaly, že ve výsledku vedou naopak k většímu růstu cen pro spotřebitele, protože dodavatelé dávají přednost vývozu před sycením domácího trhu,“ cituje Mlsnu server Novinky.

Omlouvat se nikomu nebude

Zdeněk Nekula v reakci na prohlášení úřadu uvedl, že je rád, že v Česku funguje tržní prostředí. „Byť se zdá, že úřad nic nezjistil, tak to můžeme číst i tak, že na vině jsou všechny složky – zemědělci, potravináři i obchodníci,“ řekl.

Podle svých slov má dál v plánu na obchodníky tlačit a pokusí se ceny jednotlivých potravin snižovat. Že by se měl někomu omluvit, je podle jeho slov nesmysl.

Obchodníci přiráželi víc, než by měli

Ačkoli Svaz obchodu a cestovního ruchu v úterý Nekulu vyzval, aby se obchodníkům omluvil, ministr jim poslal jasnou odpověď.

„Zatímco před rokem stačilo obchodníkům přirazit si na jednom vajíčku jednu korunu, na začátku letošního roku si již přiráželi dvě koruny. I laik pozná, že se zde něco odehrává.“ Tento příklad podle jeho slov dokazuje, že má z velké části pravdu a na omluvu nikdo nemá nárok.

Se zastáním veřejnosti se nicméně Nekula nesetkal. „Tenhle ministr je marnej. Co slovo, to perla. Vloni kecal, že by chtěl omezit slevové akce nějakým zákonem, že je jich moc. Teď lidem radí, aby nakupovali jen v akcích. Ten je jen generátor náhodných slov,“ myslí si pan Vladimír.

„Nekula je zralý na psychiatra, jsou věci, které vidí jenom on. Viděl narušení tržního hospodářství obchodními řetězci, tak to nechal prošetřit antimonopolním úřadem, ten nic nenašel, ale Nekula to tam vidí pořád,“ podotkl uživatel Jiří.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, ÚOHS, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články