Spor o vajíčka. Nekula i Zdechovský si stěžují na ceny v řetězcích, podle veřejnosti není tak zle

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vajicka
Zdroj: Shutterstock

Na Velikonoce si obyvatelé České republiky výrazně připlatili mimo jiné za vajíčka. Jejich cena u nás roste nejvíce v Evropě. Například v únoru vzrostla meziročně o 95,1 %, zatímco průměr EU je 31,1 %, uvádí Seznam Zprávy. To se nelíbí celé řadě českých politiků.

Cena za vajíčka přímo od farmáře je výrazně vyšší než za ta z dovozu, podotýká CNN Prima NEWS. „Českých vajec je nyní dostatek, neočekáváme další nárůst,“ uvedl pro server mluvčí společnosti Tesco Michal Kuzmiak.

Předsedkyně představenstva České drůbežářské unie Gabriela Dlouhá však dodává, že obchody často dávají přednost vejcím z dovozu. Až 60 % chovatelů slepic se tak v ČR potýká s problémy, a mnozí musí dokonce své podnikání ukončit.

Nenasytné hyeny

„Obchod tady není od toho, aby kompenzoval ztrátové podnikání českých velkozemědělců,“ uvedl k situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. K problému se vyjádřil i na svém twitteru.

„Tomáši, při vší úctě, české obchodní řetězce jsou v drtivé většině nenasytné hyeny. Jde to vidět v porovnání zboží u nás a v zahraničí. Třeba v Polsku vyjde stejný výrobek ve stejném řetězci od stejného výrobce mnohem levněji,“ okomentoval jeho slova uživatel Petr.

Neférové zákaznické řetězce

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly je jasné, že jsou zákaznické řetězce k Čechům velmi neférové.

„Tytéž zahraniční obchodní řetězce se u nás zjevně chovají jinak, než v okolních zemích. Nejsou férové, zákazníky se snaží obalamutit kvazislevami, možná je mají za méněcenné. Co za tím stojí nevím, ale odmítám se s tím smířit,“ napsal na facebooku.

Podobně to vidí i europoslanec Tomáš Zdechovský, který pro změnu uvádí příklad: „V Polsku vajíčka za 4 koruny. Přejedete 600 metrů v Náchodě hranice k nám do ČR a najednou stojí 7 Kč. Důvod? Marže obchodníků. Až zase tady uslyšíme pohádky o vysoké inflaci, za kterou může vláda, položme si otázku, který supermarket vláda vlastní?!“

Podle některých uživatelů ale Nekula i Zdechovský přehání. „Nejdražší vejce jsem viděl na Nový rok, 6,50/kus. Poslední měsíc jsem neviděl dražší než 4,50/kus. A obvyklá cena mimo akci je 3,50. Nevím, kde ty ceny berete, ale na Vysočině máme toto,“ odpověděl v komentáři pan Petr.

„V Česku jsou před Velikonocemi v supermarketech vejce za 3,90 Kč. Jsou to vejce, která řetězce dovezly z Polska. Ty za 7 Kč jsou Česká vejce od Babiše. Jste schopen toto s panem Nekulou pochopit? Myslím, že jste, jen to pochopit nechcete,“ dodal uživatel Miroslav.

Zdroj: Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články