Rogera Waterse vyšetřují v Německu. Na koncertě si oblékl uniformu v nacistickém stylu a dělal, že střílí do publika

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Roger Waters
Zdroj: Profimedia

Britský hudebník Roger Waters je v posledních dnech kritizován za své vystoupení na německém koncertě v uniformě připomínající ty příslušníků SS. Německá policie už ho začala vyšetřovat.

Při některých písních na německém koncertě se Waters objevil na jevišti v uniformě až nápadně se podobající těm, které nosili nacističtí příslušníci za 2. světové války, uvádí server Independent. To ale není to jediné, za co byl Waters následně zkritizován.

Antisemitské projevy

Kromě uniformy zaujalo na koncertě diváky také obří nafukovací prase pomalované symboly a hesly odkazujícími na různé totality či znamení údajného útlaku. Mimo jiné na něm byla i Davidova hvězda.

Především v Izraeli proto záběry z koncertu způsobily velké pozdvižení a hudebník byl obviněn z antisemitských projevů. Na twitteru například koluje video, na němž Rogers v uniformě s maketou zbraně střílí do publika.

Mnoha lidem se podle webu NME také nelíbilo to, že přirovnal Annu Frankovou k palestinské novinářce televize Al-Džazíra Šírin abú Aklehové. Ta byla loni zabita při práci v Palestině.

Nelíbí se vám mé názory? Jděte na bar

Waters vystoupil ve středu také v České republice, konkrétně ve vyprodané O2 aréně. Pomocí projekce před svým vystoupením ocenil, že správní soud v Německu rozhodl o tom, že jeho koncert 28. května nebude zrušen. To se mělo stát právě kvůli jeho antisemitským projevům.

Rogers v Praze uvedl, že pokud se někomu nelíbí jeho politické názory, měl by jít raději na bar a neposlouchat ho. Během svého vystoupení se pak několikrát vymezil proti válkám, zbrojení a brutalitě státních sil.

Zahájení vyšetřování

Dle Times of Israel Watersovo počínání v Německu nezůstalo bez odezvy. Tamní policie země, která má jako reakci na svou historii přísné zákony proti podněcování k rasové nenávisti, ho za jeho projevy začala vyšetřovat.

Jak řekl vrchní inspektor Martin Halweg, nošení takové uniformy značí, že daný jedinec ospravedlňuje, či dokonce oslavuje vládu nacistického režimu, a to „způsobem, který narušuje důstojnost obětí, a tím narušuje veřejný klid.“

Zdroj: Independent, Twitter, NME, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články