Síkela představil energetický úsporný režim. Dosáhnou na něj všechny domácnosti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
jozef sikela
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Na mimořádné čtvrteční schůzi začali poslanci zrychleně v legislativní nouzi schvalovat energetický úsporný tarif na základě návrhu Jozefa Síkely. Tarif má pomoci domácnostem se zvládnutím vysokých plateb za elektřinu a plyn.

Síkela uvedl, že konkrétní detaily budou známy až později. „Po definitivním schválení novely rozhodne vláda o konkrétních konečných parametrech tarifu formou nařízení vlády,“ uvedla Miluše Trefancová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Pomoc je nedostatečná, tvrdí opozice

Již dříve se k úspornému tarifu vyjádřili někteří poslanci z opozice. Dle Tomia Okamury je pomoc nedostatečná. Zopakoval to i na čtvrtečním jednání a uvedl, že občanům za několik měsíců dojde, že jim tarif nepomůže. Vládu Petra Fialy označil za nekompetentní s tím, že neřeší skutečné příčiny zdražování energií.

„Jakákoli pomoc, která by směřovala k občanům, tu podporujeme,“ dodal Okamura na jednání s tím, že i přes kritiku tarif podpoří.

Alena Schillerová sdělila, že bude chtít slyšet více podrobností. Pozastavila se však nad tím, že byla novela předložena až nyní.

„Ta pomoc je pomalá, je nedostatečná, ale my to podpoříme,“ uvedla Schillerová na schůzi.

„Jozef Síkela je jako Jára Cimrman, zase pozdě. Co ostatní země začaly zavádět před měsíci, my zavádíme až teď. Je to extrémně pozdě, navíc legislativní paskvil. Jde o komplikovaný výpočet, ve kterém se nevyznají ani ti, kteří ho připravují. Lidem prakticky nepomůže,“ kritizoval návrh Karel Havlíček.

Ke schválení by mělo dojít v polovině prázdnin

Na pomoc se zvládnutím zvyšování cen energií má jít dle Síkely 30,6 miliard korun. Z této částky bude 3,6 miliardy rozděleno mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v návrhu zahrnuty nebyly.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má připraveno řešení i pro odběratele tepla z tepláren. Právě tyto dvě skupiny odběratelů jsou součástí pozměňovacího návrhu, který byl ve čtvrtek ráno schválen hospodářským výborem.

O konkrétní podobě pomoci by dle Síkely vláda mohla rozhodnout na přelomu července a srpna. „Věřím, že vláda na tuto pomoc poskytne minimálně původně dohodnutých 27 miliard. To v kombinaci s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje zajistí domácnostem příspěvek až šestnáct tisíc korun,“ uvedl.

Co se týče domácností, jsou dle Síkely připraveny dvě varianty pomoci. Jednou z nich je poskytnutí dotace až 10 miliard na modernizaci tepláren.

„Teplárny výměnou za to avizovaly, že tuto pomoc zohlední v konečných cenách pro odběratele,“ sdělil Síkela s tím, že tento postup musí schválit Evropská komise.

Pro případ neschválení je připravena druhá varianta, ve které se počítá s tím, že se domácnostem pomůže také prostřednictvím úsporného režimu. Dle Síkely si lidé o příspěvek nebudou muset žádat, dostanou jej automaticky a uvidí jej ve vyúčtování.

„Vláda díky tomuto nástroji získá možnost naprosto flexibilně rozhodnout, jak domácnostem s energiemi pomůže a na základě svého nařízení jim přispěje takovou částkou, jakou uzná za vhodnou, a to kdykoliv a opakovaně,“ dodal s tím, že opatření by měla platit od října.

Modelové příklady výpočtů pomoci

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo modelové příklady pomoci domácnostem.

Modelove priklady

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Dále ministerstvo vytvořilo přehledný rozcestník, ve kterém se občané dozví o tématu vše, co je zajímá. Rozcestník najdete na webových stránkách ministerstva.

Zdroj: Česká televize, Seznam zprávyCNN Prima news, MPO

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články