E.ON zdraží elektřinu o 15 %, plyn až o polovinu. Ceny zvýší i jiné společnosti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zoufaly muz ucty
Zdroj: Shutterstock

Energie opět podraží. Věta, kterou lidé čtou tak neradi, se bohužel opět objevuje v médiích čím dál častěji. Společnost E.ON oznámila, že od září budou mít její stálí zákazníci nastaveny nové ceny, kdy si k elektřině připlatí zhruba 15 %, částky za plyn se pak zvednou až o polovinu.

Mluvčí společnosti Martina Slavíková podle webu Novinky uvedla, že zvýšení cen se nedotkne zákazníků, kteří je mají fixované. Změny cen hlásí také další společnosti, například firmy ČEZ a PRE. Podle Slavíkové by se cena elektřiny měla v běžné domácnosti zvednout zhruba o 110 korun měsíčně.

U velkých společností nebo domácností, kde je spotřeba energie vyšší, se samozřejmě navýší i cena o několikanásobně větší částku. Důvody jsou přitom stále stejné: zdražování na celosvětových trzích a situace na Ukrajině.

Pozor na zálohy

„Zhruba 80 procent našich zákazníků má už dnes nastavené své zálohy tak, že dokážou pokrýt i plánované zdražení ceníků. U zbylé pětiny klientů budeme muset zálohy od září navýšit. V poslední době vidíme i zvýšený zájem o úpravu záloh ze strany samotných zákazníků,“ říká podle ČTK místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Podle jeho slov firma plyn nevyrábí, ale kupuje ho ze zahraničních zásob. A právě proto musí reagovat na zvyšování cen tím, že bude vybírat více od svých zákazníků. Řada lidí si přitom podle jeho slov nedokáže zdražování vysvětlit a viní přímo společnosti.

„Od podzimu 2021 výrazně rostou ceny emisních povolenek, které zvyšují náklady na výrobu elektřiny třeba v uhelných elektrárnách,“ vysvětluje společnost na svém webu. Stejně tak zdražují i další společnosti, řada z nich k vyšším cenám přistoupila už od 1. července.

Nespokojení zákazníci

V souvislosti se zdražováním je řada zákazníků zoufalá. „Nejsem už ani naštvaný. Nemohu být. Původně jsem nadával na jednu společnost, ale vlivem ekonomické situace je to všude stejné a člověk si nepomůže. Správným slovem je proto zoufalost,“ říká pro Přehledně24 zákazník jedné ze společností.

„Bojíme se, co bude, pokud ceny ještě porostou. Sotva jsme se vypořádali s jedním zdražením, přichází další a další. A nebere to konce. Kam až mohou ceny růst?“ ptá se. Vláda se i nadále snaží lidem pomoci, a to například speciálním energetickým tarifem.

Vláda se ale prozatím setkává především s kritikou ze strany opozice i lidu a je otázkou, zda skutečně dokáže lidem nějak pomoci. „Neustále jenom slibují, prozatím se ale situace naopak stále horší. Jsem zvědavý, kam to celé dospěje,“ uzavírá zákazník.

Zdroj: Novinky, ČTK, iDNES, TV Nova, Česká televize E.ON, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články