Ivan Bartoš slíbil nový tarif na energie nejpozději koncem prázdnin. Podle Radka Špicara je to ale pozdě, firmy neznají detaily

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartoš
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA

Nejpozději do začátku topné sezony, tedy do konce srpna, by měl být připraven nový speciální tarif na energie pro domácnosti s nízkým příjmem. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš o tom informoval v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je ale konec srpna pozdě.

Program má podle vlády pomoci rodinám s nízkými příjmy se zvládáním zvyšujících se cen. Jenomže firmy doposud neznají parametry připravovaných programů, což je podle Špicara velký problém. Představení nového tarifu by mělo nastat mnohem dříve.

Kromě finanční pomoci by měl program pomáhat také s motivací k úsporám a šetření nejen přírody. Bartoš se nechal slyšet, že bude vše připraveno nejpozději před začátkem topné sezony a program bude obsahovat několik tříd tarifů jak na elektřinu, tak také na plyn.

Motivační program

Ivan Bartoš v Otázkách Václava Moravce uvedl, že se nebude jednat pouze o finanční výpomoc těm, kteří se nedokážou sami vypořádat se zvyšujícími se cenami energií. Měl by být také motivací k úspoře. A to jak peněz, tak také životního prostředí a topného materiálu.

Od určitého množství spotřebované energie by totiž měl začít platit opět normálně dražší tarif, který bude pro lidi strašákem. Přesto všechno se ale šéf Pirátů setkal s kritikou. I bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček má totiž, jak zmiňují Novinky, za to, že příprava programu trvá dlouho.

„Je to tragikomedie v přímém přenosu. Pro firmy jste neudělali nic a pro domácnosti málo. Občané změny pocítí až na konci roku a neznáme ani podobu návrhu,“ řekl. Bartoš nejen za tato slova Havlíčka zkritizoval i v příspěvku na facebooku Pirátské strany.

Občané pocítí nějaké změny ohledně plateb energií až koncem roku, navíc nebyly doposud představeny žádné konkrétní podmínky pro platby energií. A to se samozřejmě nelíbí ani firmám. „Kdybych znal detaily, podle jakého klíče se bude ta podpora rozdělovat a kolika firmám pomůže, byl bych mnohem klidnější. Ale my ty detaily neznáme,“ řekl Špicar.

Snaha, nebo činy

„Vidíme snahu, ale chybí nám činy,“ doplnil Špicar, podle jehož slov ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela návrh sliboval už před 4 měsíci. Bartoš na to pak reagoval slovy, že nikdy neviděl žádnou nabídku, kterou měl údajně předložit státu majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač.

„Tou nabídkou se zabýváme. Je zhruba 20 procent pod současnou tržní cenou. Jednání probíhají. Nejsou zatím ukončená,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura, který nabídku naopak už v květnu potvrdil.

Už v dubnu elektřina meziročně zdražila zhruba o 30 % a dá se očekávat další stoupání cen.

Zdroj: Česká televize, Novinky, iDNES, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články