Pirátská strana odstartovala předvolební kampaň. Podle Bartoše nedávají jenom prázdné sliby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

V neděli 29. května spustila Česká pirátská strana předvolební kampaň do podzimních senátních voleb. Odstartovat oficiálně celou akci se rozhodli Piráti v Riegrových sadech, kde v rámci programu představili sedm kandidátů na senátory a také své priority. Šéf strany Ivan Bartoš uvedl, že Piráti rozhodně nedávají jen prázdné sliby.

Ochrana právního demokratického státu, podpora chytrých ekonomických trendů, nezávislé a levné energetiky, kontrola politiků a poctivého hospodaření, důchodová reforma či ochrana životního prostředí i zdraví občanů. To jsou podle webu strany body, na které je třeba se v současné době zaměřit.

Pirátská strana představila sedmičku těch, kteří by se mohli o velké změny zasloužit, pokud k tomu dostanou u lidí příležitost. Další kandidáty údajně Piráti zveřejní velmi brzy, u šťastného čísla totiž neskončili. Na druhou stranu ale věří, že jim štěstí přinese déšť, který při začátku akce doprovázel jejich proslovy.

„Prší nám štěstí,“ řekla podle iDNES odhodlaně místopředsedkyně strany Hana Hajnová. Pevná vůle ale byla vidět na všech, kteří promluvili. „Piráti se dnes úspěšně podílí na vedení tří největších českých měst. Daří se nám zlepšovat život i v dalších městech a obcích po celé zemi,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Za nás se město rekordně rozvíjí

Mezi důležité tváře pirátské strany patří pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten věří, že lidé ocení tvrdou práci strany a pochopí, co všechno už pro občany udělala. „Za nás se město rekordně rozvíjí. Chceme rozvíjet veřejnou dopravu, ale nebudeme nikoho nutit, jak se má po městě přepravovat,“ prohlásil na zahájení kampaně.

Kromě rozvoje patří k hlavním prioritám Pirátů také zvládnutí ekonomické a klimatické krize. „Nesmíme si nechat zemědělskou půdu zastavět sklady a montovnami. Potřebujeme firmy s vysokou přidanou hodnotou, které pomohou zajistit větší potravinovou, technologickou a energetickou nezávislost nejen Táborsku, ale i Česku a státům celé Unie,“ sdělil Martin Kákona, jeden z kandidátů.

Rozšíření posádky

„V Senátu máme nyní pirátské senátory Lukáše Wagenknechta, Adélu Šípovou a rovněž čtyři senátory zvolené s naší podporou. Věřím, že naší pirátskou posádku letos posílíme,“ říká Ivan Bartoš s tím, že kvalitní kandidáti Pirátů za sebou mají kus tvrdé práce.

„Jsou to lidé, kteří mají jasné smysluplné vize pro další rozvoj naší země. Kteří mají odvahu dělat, co je správné. A takové lidi naše země opravdu potřebuje,“ uvedl předseda strany. Podle slov Bartoše je teď nejvíce ze všeho potřeba zařídit to, aby se lidem lépe žilo.

„Chci podporovat mimo jiné rychlý rozvoj komunitní energetiky, která umožní snížit cenu energie pro občany a je cestou k soběstačnosti a nezávislosti na nedemokratických režimech. Další důležitým tématem je pro mě i ochrana kvality vody,“ řekla Dana Balcarová, která kandiduje za Prahu 6.

„Chci pomáhat slabším a zranitelným a pomoci zastavit probíhající likvidaci demokratických principů a právního státu. Posílím důvěru voličů v náš důchodový systém a využiji při tom své zkušenosti z praxe v sociální oblasti i právu,“ říká podle pirátského webu i Martin Karim, berounský kandidát.

Mezi sedmičku těch, kteří byli prozatím jako kandidáti oznámeni, patří Dana Balcarová, Martin Karim, Martin Kákona, Marta Martinová, Vít Šnajdr, Bohdan Vaněk či Filip Vítek. Strana ale avizovala, že kandidátů bude více a postupně s nimi své voliče seznámí.

Zdroj: Pirátská strana, iDNES, TV Nova, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články