Energie opět podraží. Za plyn u společnosti ČEZ připlatíte od července až 86 %

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
muz ucty zdrazovani
Zdroj: Shutterstock

Společnost ČEZ připravuje další mimořádný nárůst cen. Všem domácnostem, které odebírají u firmy plyn a mají smlouvu na dobu neurčitou, se v červenci zvýší oproti současnosti ceny až o 86 %. U některých plateb se tak ceny změní i o desetitisíce korun ročně.

Co se týče elektřiny, zvýší ČEZ ceny pouze novým zákazníkům a těm stávajícím zůstanou takové, jaké jsou. U plynu se ale bude změna týkat všech. „Situace je bohužel bezprecedentní. Ceny vyrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo počítat,“ sdělil Právu mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Dodal, že v současnosti je důležité především bezpečnostní hledisko. Kvůli zásobení před další topnou sezonou se musí nakupovat více plynu, na který je třeba zajistit náklady. A to se podle Gazdíka zákonitě muselo někde projevit.

O 300 miliard víc než loni

Ceny elektřiny i plynu letí stále nahoru, je ale otázkou, kdy se konečně ustálí. Podle odhadů společnosti Centropol zaplatí Češi v příštím roce za elektřinu až o 300 miliard korun víc než loni, za plyn pak o 173 miliard korun víc, informují Seznam Zprávy. Právě ČEZ ale nyní zvedá částky opravdu rapidně.

Zdražení plynu až o dvě třetiny se týká zhruba pěti procent zákazníků, kterým končí fixace ve druhé polovině letošního roku. „Podstatnější je, že je to signál největšího hráče na trhu, který indikuje, kam ceny směřují,“ říká předseda Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Obchodníci podle jeho slov z taktických důvodů ceny nezvyšují naráz, ale postupně. Je tak jasné, že k růstu cen v budoucnu ještě dojde. „Koneckonců všem, kdo mají smlouvu na dobu neurčitou, už byla upravena cena nejméně dvakrát až třikrát,“ dodává pro iDNES.

„Nerozumím tomu, co se u nás děje. Ještě před rokem jsme s rodinou platili za energie v domě o několik tisíc méně. Ceny se už dvakrát zvýšily a teď bychom se měli připravit na placení téměř dvojnásobné částky? Opravdu nevím, kde na to budeme brát,“ říká pro Přehledně24 dvaapadesátiletá Helena z obce Křižánky na Orlickoústecku.

Není to pouze o ČEZu

Energie nezdražuje pouze ČEZ, ale i další dodavatelé. Podle iDNES dostávají například zákazníci v režimu DPI u Pražské energetiky dopis, ve kterém se píše, že na velkoobchodním trhu pokračuje i v letošním roce nepříznivý vývoj zvyšování cen. Vzhledem k těmto změnám na trhu musí tak společnost upravit ceny za dodávku elektřiny na velké části produktů.

„Cenový vývoj je zároveň důvodem, proč dodavatelé omezili i nabídku fixovaných produktů. Energie pro nové klienty nemají přednakoupené, případné rezervy odčerpali již předchozí noví příchozí zákazníci, mimo jiné velké přesuny způsobil pád skupiny Bohemia Energy,“ doplňuje informace tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Zdroj: Lidovky, Novinky, TV Nova, Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články