Miloš Zeman věří, že Rusko nezastaví dodávky plynu a ropy do celé Evropy

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové promluvil o mnoha aktuálních tématech. Debata se nejvíce týkala situace na Ukrajině a dodávkách plynu z Ruska. Dle prezidenta by Rusové byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu a ropy do Evropy. Uvedl však, že vzhledem k tomu, že politika je někdy iracionální, nelze to úplně vyloučit. Naznačil i své mínění, že je Putin válečným zločincem.

„Myslím si, že to Rusko neudělá, ale prosím vás, tento výrok vezměte s mojí velkou pokorou. V minulosti jsem řekl, že by byli blázni, kdyby zaútočili na Ukrajinu, a oni se rozhodli býti blázny,“ uvedl prezident Zeman k riziku zastavení dodávek.

Dle prezidenta se většina uprchlíků po válce vrátí

Prezident Miloš Zeman dlouho věřil, že Vladimir Putin na Ukrajinu nezaútočí. Následně uznal, že se mýlil a nyní se k tématu vyjádřil více.

„Není horší krok v zájmu ruského národa než zaútočit na Ukrajinu, a přesto se to stalo, protože politici někdy jednají iracionálně. Dokonce jsem řekl, že jednají jako šílenci a že šílence je zapotřebí izolovat,“ poznamenal Zeman.

V Partii Terezie Tománkové uvedl, že Vladimir Putin zřejmě podlehl iluzi o všemocném Rusku. Ve skutečnosti se však dle něj ukázalo, že ruská armáda je slabší, než si všichni doposud mysleli.

Prezident se vyjádřil i k opakovaným hrozbám Ruska, že použije jaderné zbraně. Pokud by k tomu došlo, vzdalo by se dle něj Rusko své existence. „Zcela určitě by následoval odvetný úder Severoatlantické aliance,“ věří prezident.

„Kdyby Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, budu nadále tvrdit, že například všechny významné země mají být ekonomickými partnery České republiky, že máme podporovat export do těchto zemí, že co nejvíce uchazečů například o dostavbu Dukovan znamená snížení ceny, a tedy logicky přínos českému národnímu hospodářství,“ řekl v Partii.

Dle Miloše Zemana je důležité vnímat rozdíl mezi ekonomickými a válečnými uprchlíky. Ukrajinci jsou váleční uprchlíci, a tak očekává, že se většina z nich vrátí do své země.

Ústup od uhlí by měl být pomalejší

Vláda směřuje k tomu, aby v roce 2033 Česká republika odstoupila od uhlí. Prezident by byl pro pomalejší ústup.

„Nejde jenom o uhelné elektrárny, ale také o teplárny, a dodávky tepla jsou samozřejmě klíčová záležitost,“ řekl Zeman v Partii. „Přimlouval bych se za pomalejší ústup od uhlí. Uhelná komise to navrhovala v roce 2038, to už je trochu rozumnější, ale já bych to ještě tak o deset let protáhl,“ dodal.

Babiš ho zklamal, Nejedlého se zastal

Prezident během debaty o kandidátech na prezidenta zkritizoval Andreje Babiše za jeho přístup během jeho hospitalizace.

„Andrej Babiš se v některých případech choval způsobem, se kterým jsem ne zcela souhlasil. Například si myslím, že v době, když jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav. Ale je to za námi a já nechci být příliš vztahovačný,“ uvedl Zeman.

Kdyby měl více hlasů, rozdělí je mezi několik kandidátů na příštího prezidenta. Ale jeho favoritem je Josef Středula. „Řekl mi, že se rozhodne podle důvěry na sjezdu a tu dostal, takže se domnívám, že je nakloněn ke kandidatuře. Kdybych měl několik hlasů, tak bych je rozdělil,“ sdělil.

Ke svému zdravotnímu stavu se také vyjádřil. I nadále je prý vyživován pomocí sondy a bude tomu tak nejspíše do podzimu.

„Někdy mě bolí více věcí najednou, někdy jenom jedna a když se ráno probudím, tak občas mě nebolí nic. (…) Zjistil jsem, že jediná skutečně nevyléčitelná nemoc je tinnitus,“ uvedl s tím, že hučení v uších jej trápí již 20 let.

Od lékařů má zakázané létaní, což je důvodem, proč požádal premiéra Petra Fialu, aby jej zastoupil na summitu Severoatlantické aliance.

Také se vyjádřil ke svému poradci, který čelí kritice kvůli svým vazbám na Rusko. „Pan Nejedlý svým časem pracoval v Německu, svým časem pracoval v Rusku, ta práce v Rusku byla veřejná pro společnost Lukoil, která tady tehdy působila. A teď tam nepracuje,“ řekl prezident.

Pořad Partie Terezie Tománkové prezident Zeman navštěvuje pravidelně, tedy často s odstupem několika měsíců. S moderátorkou diskutuje o aktuálních tématech, ale i o svých nedávných výrocích, které dále upřesňuje. Poté, co prezident na začátku roku 2020 ukončil své vystupování v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov, je Partie v tuto chvíli jediným televizním pořadem, kde se prezident k aktuálnímu dění vyjadřuje.

Zdroje: ČT24, iDNES, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články