Obviněný náměstek pražského primátora neunesl nátlak politiků. Petr Hlubuček rezignoval na své funkce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr hlubucek
Zdroj: Profimedia

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček rezignoval na všechny stranické funkce. Původně se snažil setrvat alespoň ve funkci náměstka, ačkoli ho kolega Zdeněk Hřib vyzval k odstoupení. Nakonec se rozhodl vzdát se i této funkce. Důvodem je policejní razie, při které byl obviněn z účasti na podvodném hospodaření pražského dopravního podniku.

Při razii bylo kromě Hlubučka obviněno dalších 10 lidí. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula.

TV Nova pak dodala i informaci, že všichni obvinění byli již zadrženi. Na náměstka primátora se logicky snesl obrovský tlak ze strany politiků, kteří požadovali jeho rezignaci. Hlubuček nakonec neměl jinou možnost než ze všech pozic odstoupit, a to včetně té na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva.

Politika neslouží pro osobní obohacení

„Petr Hlubuček rezignoval na veškeré stranické funkce včetně své pozice na kandidátce. Politika je služba veřejnosti, městu a státu, nikoliv příležitost pro osobní obohacení. Budu se vás snažit přesvědčit, že to platí a platit bude. Teď je klíčové začít u sebe,“ napsal na svém twitteru náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení,“ uvedl ve čtvrtek Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan. Dodal, že podle Hlubučka média prezentují celou situaci jinak, než jaká skutečně je.

„Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny,“ dodal pro iDNES. Hlubučkovu rezignaci potvrdila ve čtvrtek dopoledne mluvčí pražského hnutí STAN Šárka Kuželová.

Hřib měl udělat víc než jen trvat na rezignaci

Jedním z těch, kteří vyzvali Petra Hlubučka k rezignaci, je i primátor hlavního města Zdeněk Hřib. Ten měl ale podle bývalé primátorky Adriany Krnáčové zasáhnout dříve. „Samozřejmě ctíme presumpci neviny, ale v politice i neopodstatněné obvinění svědčí o pochybnosti. Primátor musí vědět, co se tam děje, ne dělat politiku na sociálních sítích,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

Hnutí STAN ve středu Hlubučkovi pozastavilo jeho členství, ve čtvrtek se mělo jednat o jeho odvolání, což vzhledem k rezignaci nyní není nutné. Hlubuček ale není jediným politikem, který má v souvislosti s razií problémy. Policie zadržela celkem 11 lidí, a mezi nimi jsou údajně i další velká jména.

Jedním z nich je i podnikatel Michal Redl. Dále je mezi podezřelými i náměstek dopravního podniku Matej Augustín. ​Podle informací webu iRozhlas má mít policie v hledáčku i ministra školství Petra Gazdíka. Ten to ale rázně odmítl a opak se prozatím nepotvrdil.

Zdroj: iDNES, Novinky, CNN Prima NEWS, TV Nova, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články