Zdeněk Hřib uzavřel uprchlické centrum ve Vysočanech. Fiala se zlobí: Jde o neuvážený krok a předvolení kampaň

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek hrib
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

K 15. červnu uzavřela Praha uprchlické centrum ve Vysočanech. Hlavní město podle primátora Zdeňka Hřiba už nemá kapacity a o jeho otevření se může mluvit poté, co vláda začne pracovat na přerozdělování Ukrajinců do dalších krajů. Podle premiéra Petra Fialy jde ale ve skutečnosti o předvolební kampaň.

Hřib se zavřením centra hrozil už delší čas. Jeho podmínka byla jasná: uprchlíci z hlavního města musí být přerozděleni do jiných krajů, aby mohla Praha nadále fungovat. Jenomže k tomu nedošlo, a on se tak rozhodl centrum skutečně definitivně zavřít.

Hřib pravděpodobně očekával, že se začne něco dít, a k tomu také skutečně došlo. Ovšem možná ne podle jeho představ. Premiér Fiala totiž namísto snahy pomoci prohlásil, že si dělá primátor Prahy předvolební kampaň, a to navíc velmi špatným způsobem.

Neuvážený krok

„Pan primátor má před volbami a některá mediální vyjádření tomu odpovídají. Tyto neuvážené kroky mi nepřipadají příliš rozumné,“ řekl podle Novinek v úterý Fiala. A s jeho slovy souhlasí i ministr vnitra Vít Rakušan, který Hřiba také příliš nechápe.

„Primátora Prahy jsem vyzýval, ať počká s uzavřením do 1. července,“ řekl Rakušan s tím, že se Hřib rozhodl jeho požadavek nesplnit. „Nevím, jestli tím důvodem může být, že už začíná předvolební kampaň,“ dodal. Ujistil ale, že se vláda pokusí pro opětovné otevření centra udělat maximum.

„Zajistíme buď registrace na jiných asistenčních centrech, nebo klasický provoz odboru azylové a migrační politiky a pracovišť cizinecké policie. Bude to ale méně komfortní,“ objasnil. Stranického kolegy se ale naopak zastal šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Dlouhodobé problémy s uprchlíky

Podle Bartoše neudělal Hřib nic špatně, protože na možné uzavření centra několikrát vládu upozornil. „Praha má dlouhodobě čtyřikrát více uprchlíků. A přitom například místa ve školkách byla ve velkých městech nedostatková už předtím,“ řekl před úterním jednání Sněmovny.

„To, že je situace v Praze kritická, na to Hřib upozorňuje už možná dva měsíce,“ doplnil. Podle ČTK i samotný Hřib několikrát zopakoval, že k řešení situace vyzývá vládu už od března. „Je potřeba, aby vznikl relokační mechanismus založený na motivaci uprchlíků daný tím, že stát jim poskytuje pomoc a že ta bude poskytována v místech, kde kapacita je, a ne tam, kde není,“ vysvětlil.

Argumentaci, že byla zřízena stanová městečka, Hřib také neuznává. „Stanová městečka jsou k řešení zhruba půl procenta uprchlíků, několik stovek lidí v Praze. S premiérem potřebuji vyřešit, co bude s 90 tisíci ostatních,“ nechal se slyšet. O předvolební kampaň podle jeho slov rozhodně nejde, chce pouze vyřešit problémy, se kterými vláda už od března nic neudělala.

Zdroj: Novinky, Česká televize, ČTK, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články