Zdeněk Hřib: Praha praská ve švech, pokud vláda do úterý nenajde řešení, zavřu uprchlické centrum ve Vysočanech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Pražský primátor Zdeněk Hřib dal vládě České republiky ultimátum. Pokud do úterý příštího týdne nezačne pracovat na rozdělení Ukrajinců do krajů, zavře uprchlické centrum ve Vysočanech. Vláda ve svém prohlášení informovala, že k mimořádné schůzi, na které se bude situace řešit, dojde 17. května 2022.

V Praze podle Hřiba už není dostatek ubytovacích míst, navíc v hlavním městě Česka připadá na jeho počet obyvatel čtyřikrát více uprchlíků než v ostatních krajích. Kvůli přeplněnosti města musel dokonce v Troji vzniknout stanový tábor. Primátor se proto rozhodl jednat.

Hřib poslal dopis premiéru Fialovi, apeloval v něm na snahu najít řešení. „V úterý se bude vláda zabývat aktuální situací v souvislosti s uprchlickou vlnou, nelze vyloučit ani debatu o případném prodloužení nouzového stavu,“ řekl podle iDNES mluvčí vlády Václav Smolka.

Nejde pouze o romské uprchlíky

V rozhovoru pro DVTV se Hřib vyjádřil i k tomu, proč je v současné době přeplněno uprchlíky, kteří zde spí jen na dekách na podlaze, pražské hlavní nádraží. Podle jeho slov je v tomto případě problémem především to, že se jedná z velké části o romské uprchlíky, kteří ubytování odmítli.

„Jsou tu skupiny velké, které odmítly být rozděleny a stát jim prozatím nebyl schopen ubytování najít. Nebo také lidé, kteří čekají na prověření dvojího občanství,“ řekl. Dodal ale, že ukrajinští Romové nejsou jediní, kteří mu dělají starosti. Celkově je uprchlíků více, než dokáže Praha zvládat.

Právě proto apeloval na vládu, aby se pokusila uprchlíky přerozdělit i do dalších krajů. „S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačního mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ cituje Hřiba CNN Prima NEWS.

Stát je informován dostatečně

Pražský primátor nechápe, proč vláda doposud nic neudělala. Podle jeho slov má totiž stát velmi dobré informace o tom, kolik míst je v Praze k dispozici, a jasně tak musí vidět, že město takový nápor nových uprchlíků nezvládá. Důkazem je i stanový tábor nebo právě hlavní nádraží.

„Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, já bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ objasnil Hřib, který očekává od vlády do úterý nějaké řešení.

„Pochopitelně by tam měl být nějaký realistický harmonogram, ale momentálně čekáme, že se to vůbec začne řešit. Závažným a velice výrazným způsobem se to dotýká obyvatel. Jsem přesvědčen, že vláda nástroje řešení má a je potřeba, aby s nimi přišla,“ dodal.

Zdroj: iDNES, DVTV, CNN Prima NEWS, Vláda České republiky, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články