Nedůstojnou situaci na hlavním nádraží v Praze chce město vyřešit stanovým městečkem

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajinsti uprchlici
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Celé rodiny nouzově přespávají na studené zemi hlavního nádraží, Praha pro ně nemá další volná místa. Hasiči proto začali stavět stanové městečko v Troji, které by mohlo situaci pomoci. Ovšem jeho kapacita bude také velmi omezená.

V současné době je ve Fantově budově hlavního nádraží pro uprchlíky připraveno 70 lůžek, dalších až 210 lidí přespává v přistaveném sedačkovém vlaku. Místa je ale stále málo a lidé spí na zemi, kde jen se dá, a v nelidských podmínkách. Další zázemí je tak naprostou nutností.

„Hasiči dnes dostali pokyn ke stavbě stanového městečka v Troji od pana ministra Rakušana. Už ale teď víme, že toto řešení nebude dostatečné. Řeší problém pouze 150 osob,“ uvedl pro ČTK Vít Hofman tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

„Toto musí řešit vláda, potažmo premiér Petr Fiala. Azylová a migrační politika je v této bezprecedentní situaci zcela na nich. Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky,“ doplnil Hofman.

Fialovi spílá i Hřib

„Zvažujeme vytvoření stanového městečka pro uprchlíky. Mrzí mě to, protože jsem před tím vládu Petra Fialy varoval. Měla to být až poslední možnost. Bohužel kapacity Prahy došly. Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče,“ uvádí na svém twitteru primátor Prahy Zdeněk Hřib.

S ním souhlasí i další politici, například Vít Rakušan, současný ministr vnitra, který situaci také na svém twiteru komentuje: „Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR. A díky všem, kteří pomáhají!“

Zapojili se i dobrovolní hasiči

Hasiči včera večer začali stavět stanové městečko a podle dostupných informací by již dnes mělo být hotové a poskytne tak uprchlíkům důstojnější zázemí.Do stavby se zapojili jak městší hasiči, tak dobrovolní hasiči, píše server iDNES.

Podle webu ČTK je stanové městečko na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem. Stany jsou na místě, kde v minulosti magistrát vybudoval podobné stanové městečko pro lidi bez domova, kteří byli v karanténě kvůli covidu, připomíná server Blesk.

„Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, a to vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla,“ řekl pro ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Zdroje: ČTK, Blesk, iDNES, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články