Nárůst počtu lidí s tuberkulózou nesouvisí s uprchlíky, potvrzuje Státní zdravotní ústav

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tuberkuloza
Zdroj: Shutterstock

Nárůst počtu lidí s tuberkulózou nijak nesouvisí s ukrajinskými uprchlíky. Dokazuje to analýza Státního zdravotního ústavu, která byla v posledních několika týdnech prováděna. Meziročně přibylo zhruba 46 % případů, od začátku března do 21. dubna jich pak bylo 57.

V loňském roce bylo v České republice zaznamenáno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku. Dalších 132 pak u lidí narozených v zahraničí, z nich pouze 35 pocházelo z Ukrajiny. O letošním skokovém nárůstu nemoci informoval SZÚ koncem dubna.

Tehdy tvrdil, že souvislost s uprchlíky z Ukrajiny se prozatím nedá potvrdit. Nyní ji ale zcela vyloučil. „Podrobné zjištění původu vzorků ukázalo, že pokud pocházejí od cizích státních příslušníků, jde ve většině případů o nemocné s vazbami na ČR již před rokem 2022,“ uvedl ústav na svém webu.

Může za to i pandemie

Podle SZÚ má na nárůstu počtu případů tuberkulózy velký vliv i koronavirová pandemie. Lidé se totiž začali během tohoto období daleko méně testovat a hlídat si jiné nemoci než právě covid, který nás všechny velmi ovlivňoval. Podle vedoucí laboratoře Věry Dvořákové jde o jeden z možných důvodů, proč čísla stoupla.

„Ačkoli nejsme schopni přesně identifikovat příčinu poklesu testování, která nastala již v roce 2019, a jeho opětovné navýšení až na konci roku 2021 a v roce 2022, zdá se, že tento pokles je spojen jednak s trvale se snižující incidencí tuberkulózy v ČR a dále i s opatřeními proti šíření koronaviru,“ vysvětluje.

Dodává, že důvodů může být celá řada, uprchlíci z Ukrajiny k nim ale rozhodně nepatří a lidé by tak vůči nim neměli mít předsudky. Dvořáková spíše doporučuje dbát na hygienu a při sebemenších problémech si dojít k lékaři a využívat dostupných možností testování.

1 z 2000

Do registru jsou přesné počty případů TBC hlášeny až zpětně, a laboratoř proto podle Dvořákové nemůže poskytnout data za poslední týden. Vychází se vždy pouze z meziročního srovnání. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí očekává, že pouze 1 z 2000 uprchlíků z Ukrajiny může nemocí trpět.

U osob nad 65 let je to potom 1 z 1600. Do roku 2010 byly v České republice děti povinně proti TBC očkovány, z důvodu nízkého počtu nakažených pak byla vakcinace ukončena, očkování mělo totiž významné nežádoucí účinky, které převyšovaly jeho ochranu.

Poslední roky se u nás objevuje zhruba 450 případů ročně, cizinci přitom dlouhodobě tvoří zhruba třetinu z tohoto čísla. Ukrajinci ale nepatří k těm, kteří by nás ohrožovali nejvíce. V posledních dvou letech jsou navíc ukrajinské děti očkovány z velké části přímo v tamních porodnicích.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články