Případů TBC v České republice přibývá. Souvislost s uprchlíky z Ukrajiny zatím nelze potvrdit

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tuberkoloza
Zdroj: Giovanni Cancemi / Shutterstock.com

Národní referenční laboratoř pro mykobakterie (NRLM) evidovala minulý rok v březnu 39 kmenů bakterií způsobujících TBC. Letos již eviduje těchto kmenů 57.

Od listopadu roku 2010 je v České republice zrušeno plošné očkování proti tuberkulóze. Maminky dostanou hned v porodnici dotazník, dle kterého se vyhodnotí míra rizika nakažení tímto onemocněním. Novorozenec je poté očkován v případě vyhodnocení velkého rizika.

Vzhledem ke skutečnosti, že nemoc u nás byla na ústupu, má Česko pouze minimální množství vakcín. Nyní však došlo k nárůstu případů a plicní lékaři bijí na poplach, že je třeba začít okamžitě jednat a vakcíny objednat.

Souvislost s uprchlíky z Ukrajiny zatím není potvrzená

Nárůst s největší pravděpodobností souvisí s Uprchlíky z Ukrajiny, která je ve výskytu TBC 4. nejhorší na světě. Jak ale uvedla pro Novinky ředitelka SZÚ Barbora Macková, nejsou zatím dostupná data, která by toto tvrzení dokládala, nebo naopak vyvracela.

„V následujících dnech a týdnech budou odborníci prověřovat každý do NRLM zaslaný případ, aby upřesnili, zda se jedná o člověka, který přišel do naší země nedávno, nebo o pacienta s trvalým pobytem, spolu s informací, zda byl před příchodem již léčen,“ uvedla Macková.

Macková jako příčinu zdlouhavějšího zkoumání označuje dlouhé čekání na kultivaci vzorku. Od odebrání vzorku k jeho vyhodnocení totiž uběhne i několik týdnů. Případy jsou pak nahlašovány zpětně, což je důvodem chybějících aktuálních dat.

„Vyšší počet zaslaných kmenů M. tuberculosis do NRLM v březnu a dubnu letošního roku v porovnání se stejným obdobím předchozího roku může též souviset s poklesem počtu případů covidu-19,“ doplňuje v tiskové zprávě Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) uvádí, že na každých 2000 vysídlených žen z Ukrajiny se vyskytne jeden případ aktivního onemocnění TBC. U mužů nad 65 let připadá jeden případ na 1600 osob a u dětí do 14 let věku jeden na 5000. V České republice se v současné době nachází přes 300 tisíc uprchlíků.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je onemocnění způsobené bakteriemi ze skupiny Mycobacterium tuberculosis, z nichž nejvýznamnějším zástupcem je M. tuberculosis. Nejčastěji tyto bakterie napadají plíce a nejtypičtějšími příznaky jsou vykašlávání krve, noční pocení či ztráta hmotnosti.

K nákaze by TBC by nemělo dojít při krátkodobém kontaktu s nakaženou osobou. Dle Mackové se za rizikový považuje několikahodinový kontakt.

V České republice se lidé přestali onemocnění bát, ale nyní je třeba zvýšené opatrnosti. „Musíme být obezřetní, protože na Ukrajině je podstatně vyšší výskyt tuberkulózy, jsou tam i kmeny odolné vůči lékům na tuberkulózu a lidé tam na tuberkulózu i umírají, takže plicní lékaři se toho velmi bojí,“ vysvětlil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

Pro představu uvádíme, že v roce 2020 bylo v České republice zaznamenáno 347 případů TBC. Na Ukrajině jich v tom samém roce bylo 17 tisíc.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Novinky, ČT24, ČTK, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články