Pražský primátor uzavře uprchlické centrum ve Vysočanech. Praha už nemá na Ukrajince kapacity

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

K 15. červnu bude na dobu neurčitou uzavřeno uprchlické centrum v pražských Vysočanech. Důvodem k tomuto rozhodnutí je přetížení hlavního města a nedostatečná snaha přerozdělit uprchlíky do dalších krajů, které jich nemají tolik jako hlavní město. Ve středu o tom informoval primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Centrum bude uzavřeno na neurčito, a to podle Hřiba do doby, než vláda oznámí nějaký návrh, jak situaci řešit. Jakmile bude představen systém přerozdělování uprchlíků, nebo se vyrovná zátěž mezi všemi kraji, je primátor ochoten centrum opět otevřít.

„Kapacity v Praze jsou dávno překročeny. Jediný manažerský nástroj, který nám zbývá, je zavřít KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) a přesměrovávat uprchlíky do jiných krajů, kde ta kapacita ještě je,“ nechal se podle ČTK slyšet Hřib.

Až čtyřikrát více

Praha své hranice několikrát dokázala posunout, podle Hřiba ale už není možné dál uprchlický nápor snášet. V mnoha krajích je podle jeho slov v průměru na obyvatele až čtyřikrát méně Ukrajinců, což by se podle jeho slov mělo řešit.

Pokud by se část uprchlíků z Prahy přesunula do dalších měst, mohlo by centrum ve Vysočanech opět přijímat další lidi. Problémem jsou také ukrajinští Romové, kteří ubytování často odmítají a lidé přebývají třeba na pražském hlavním nádraží.

Hřib varoval vládu již před časem, že centrum uzavře, pokud se nepřerozdělí uprchlíci i do dalších krajů. Nyní jí vytkl, že nebyla přesto schopna najít řešení, a rozhodl se proto skutečně zakročit, aby bylo vidět, že nešlo pouze o plané řeči.

Nemají se kam přesunout

Praha má s uprchlíky velký problém i proto, že na rozdíl od ostatních měst, která mohou z přeplněných oblastí posílat Ukrajince do okolních obcí, nemá možnost osoby kamkoli umístit. Středočeský kraj totiž také trpí nedostatkem ubytovacích míst.

I kvůli tomu vzniklo také stanové městečko v Troji, které sice situaci o něco usnadnilo, bylo ale jasné, že jde pouze o dočasné řešení, které krizi nezastaví. Podle ČTK si nyní hlavní město udělá analýzu veškerých dostupných ubytovacích míst a pokusí se celý problém řešit.

Hlavní je ale postoj vlády, která se musí s problémem vypořádat a Praze pomoci. „Nechceme podnikat ukvapené kroky a chceme to pořádně promyslet, proto si uděláme analýzu,“ dodal k věci Hřib.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články