Romští uprchlíci z Ukrajiny se u nás potýkají s rasovými problémy. Vít Rakušan promluvil o řešení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ukrajinští uprchlíci romského původu narážejí v České republice na předsudky, a úřady je tak posílají ve velkém do Německa a Maďarska. To by se ale mělo změnit. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by měly být objekty vhodné pro romské uprchlíky do týdne obsazovány. Romské organizace navíc budou pomáhat v centrech pro uprchlíky.

Mnoho ukrajinských matek dorazí do Prahy na hlavní nádraží a snaží se získat registraci. V některých případech ale zjišťují, že to jednoduše nejde. „Pokud se při registraci zjistí, že má člověk občanství nějakého státu v Evropské unii, tak logicky nemůže dostat vízum v Evropské unii,“ vysvětluje pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Je zvláštní, že u některých utečenců se zkoumá dvojí občanství a u jiných nikoli, a zároveň vidíme, že u drtivé většiny příchozích Romů dvojí občanství není,“ upozorňuje na druhou stranu podle České televize ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček.

Romové to nemají snadné

Odborníci tvrdí, že hlavní problém je právě v tom, že jde o Romy. „V Kongresovém centru romské skupiny byly venku nebo byly na vstupu číslo jedna a nevstupovaly dovnitř. Na Vysočanech je to tak, že máte doleva Romy a doprava bílé,“ tvrdí podle České televize dokonce jeden z dobrovolníků.

„Já odmítám jakékoli rozlišování podle toho, kdo má jakou barvu pleti a podobně, na druhou stranu si musíme přiznat, že tato skupina má specifické potřeby při ubytovávání. Vláda to řeší a my jako stát takové nemovitosti seženeme a romský neziskový sektor se na těch místech o lidi postará,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Jak píše iDNES, tito uprchlíci požadují většinou velkokapacitní ubytování. Právě proto vláda pracuje na možnosti osazování vhodných objektů. „Ve vytížených centrech by nám měli s tou situací pomáhat, poskytovat rychlé informace. Příchozí budou informováni někým, komu budou rozumět a kdo v nich vyvolá nějakou míru důvěry,“ vysvětlil.

V centrech také začnou pracovat romské organizace, které pomohou s komunikací. Úřady prozatím našly 20 objektů, které by měly pro ubytování romských uprchlíků vyhovovat. Je ale přesto bohužel pravda, že se u nás setkávají tito lidé s obrovskými problémy a předsudky.

Opakované útoky

Například web Romea zveřejnil informaci o tom, že vedení města Litvínov zaútočilo na romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří zde získali dočasný azyl. Problémy zde musela opakovaně řešit policie. Server iDNES také informoval o tom, že právě z Litvínova zmizela stovka ukrajinských Romů, kteří zde byli od poloviny března ubytovaní.

„Odjeli v pátek v odpoledních hodinách. Ubytování bylo jen dočasné, protože nejsme zařízení vhodné pro ubytování s nejmenšími dětmi. Přijely pro ně autobusy. Nevím, kam jeli,“ uvedl pro iDNES provozovatel ubytovny. Není tak jasné, zda měl jejich odchod něco společného s jednáním města.

To přitom na svých webových stránkách tvrdí, že město pomáhá všem ukrajinským uprchlíkům a snaží se jim zajistit vhodné ubytování.

Zdroj: iDNES, Česká televize, ČTK, Romea, Litvínov pomáhá Ukrajině

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články