Ukrajince v českých stavebních firmách nahrazují ženy. Překážkou k hledání práce mnohdy ale bývá jazyková bariéra

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
delnici
Zdroj: Shutterstock

Česká republika se snaží pomáhat Ukrajincům, jak se jenom dá, a je tedy jasné, že i co se týče pracovních pozic, je potřeba udělat řadu opatření. Prozatím u nás našlo práci zhruba 7400 uprchlíků, uvádí CNN Prima NEWS. Na druhou stranu ale Ukrajinci, kteří tu pracovali dříve, odešli ve velkém do vlasti válčit, a firmám tak jejich síla chybí.

„Od vypuknutí krize na Ukrajině přijal Úřad práce ČR přes 7 400 žádostí o vydání povolení k zaměstnání. Tito lidé tedy úspěšní při hledání zaměstnání byli. Nejčastěji nastoupili jako montážní dělníci, obsluha pojízdných zařízení, pomocníci ve výrobě, dopravě a skladování nebo třeba jako uklízeči či ve výrobě potravin,“ říká pro CNN Prima NEWS mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Ta také dodává, že firmy u nás nabízejí Ukrajincům až 25 000 volných pozic. „Například pro montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo strojů na výrobu potravin, pomocníky v rostlinné výrobě nebo třeba pokojské a uklízeče, ale také ve zdravotnictví či službách,“ popsala nabídku.

Na stavbách chybí muži

V České republice bylo Ukrajinců již dříve hodně. Ti u nás ale měli povolení k trvalému pobytu a pracovali obvykle na stavbách. Když začala na Ukrajině válka, řada z mužů se zaměstnání vzdala a vydala se do rodné země válčit. Dnes podle všeho v ČR chybí.

Na jejich pozice ale často nastupují ženy, které naopak s rodinami z válkou zasažené země utekly. „Odchody ukrajinských mužů zasáhly přibližně dvě třetiny firem zaměstnávajících kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. Nejvíce jsou odchody mužů do války postiženi drobní podnikatelé a obor stavebnictví,“ uvedla Hospodářská komora.

„Nepředpokládáme, že by ženy mohly ve fyzicky náročných profesích nahradit muže, kteří odcestovali na základě povolovacích příkazů na Ukrajinu. Nicméně vzhledem k jiné tradici a zvyklostem je ve východní Evropě běžnější než v České republice, že ženy pracují i jako řemeslnice a vykonávají lehčí kvalifikované práce ve stavebnictví,“ říká prezident Cechu obkladačů a viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.

Statečnost Ukrajinců obdivují mnozí Češi: „Muži se od nás vrací domů, aby pomohli zemi v nejhorším. A ženy s malými dětmi se zase trápí hledáním práce u nás a mnohdy končí u fyzicky náročných povolání. Nikdo z nás si nedovede představit, co země prožívá,“ zamýšlí se pro Přehledně24 pracovník na stavbě z České Třebové, který si nepřál být jmenován, ale pociťuje, že už teď má od zaměstnavatelů jakožto zkušený stavař více povinností.

Jazyková bariéra

Celá řada firem podle webu Forbes nabízí Ukrajincům práci i přesto, že si uvědomují, jaká omezení to má. Firmy nabízejí především místa pro méně kvalifikované, najde se ale i řada těch, které přijímají Ukrajince na specializovaná místa. Tam obvykle bývají největší problémy s komunikací.

Zatímco dělníka totiž může dělat i člověk, který mluví jiným jazykem, třeba u lékařství je to problém.

„V současné době překládáme jak web, tak naši aplikaci do ukrajinštiny, nabízíme zdarma inzerci i veškerou administrativní podporu pro firmy, které nabízejí práci pro válečné uprchlíky, a snažíme se být podporou pro všechny strany na pracovním trhu,“ shrnuje marketingová manažerka portálu pro hledání práce Petra Turzová.

Na mnoha portálech tak teď podle webu vzniká možnost filtrovat nabídky práce podle toho, zda jsou vhodné i pro Ukrajince. Od pondělí navíc platí takzvaný Lex Ukrajina, který umožňuje uprchlíkům ucházet se o práci stejně, jako kdyby šlo o cizince s trvalým pobytem.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Forbes, TV Nova, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články